Koronawirus w Polsce. Są nowe dane
W pierwszym środowym (6 maja) komunikacie MZ potwierdziło 218 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Nie żyje siedem kolejnych osób. To 75-letni mężczyzna, który zmarł w Radomsku, 79-letnia kobieta z Łańcuta. Cztery zgony odnotowano w Poznaniu - to dwie kobiety (74 lata i 90 lat) oraz dwóch mężczyzn (66 lat i 74 lata). W Gdańsku zmarła 86-letnia kobieta. - Wszystkie osoby miały choroby współistniejące - poinformował resort zdrowia.
Łącznie od 4 marca zanotowano 14 647 przypadków i 723 zgony.
Koronawirus w Polsce. Bilans
W poniedziałek 4 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i kolejnych 20 osobach zmarłych.
Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń
Od poniedziałku 4 maja "poluzowane" zostały niektóre obostrzenia związane z epidemią. Przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów. Polacy od razu skorzystali z możliwości - np. pod sklepem IKEA w Katowicach ustawiła się ogromna kolejka.
Od 6 maja z kolei otwarte mogą zostać żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku ma podejmować organ prowadzący, czyli samorząd. Wielu włodarzy zapowiada jednak, że placówek tego dnia jeszcze nie otworzy. Placówek tych np. nie otworzy Warszawa, Kraków, ani Poznań, powodem są między innymi trudne do wdrożenia obostrzenia.
Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał na jednej z konferencji, że do tego należy się przyzwyczaić, ponieważ ten obowiązek może zostać z nami na dłużej.