Rzecznik rządu: W środę ogłoszenie terminów znoszenia kolejnych obostrzeń

W środę powinien zostać ogłoszony terminarz znoszenia kolejnych obostrzeń - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył, że szczegóły zostaną uzgodnione na dzisiejszym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Zobacz wideo

Piotr Müller ocenił w TVP 1, że ogólna sytuacja epidemiczna w kraju jest stabilna, choć są regiony, w których liczba zachorowań na Covid-19 wzrasta. Zapowiedział, że Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego będzie rekomendował przejście do kolejnego etapu odmrażania gospodarki.

Znoszenie ograniczeń. Kiedy kolejny etap?

- Ten etap, jeżeli chodzi o datę, powinien zostać ustalony na dzisiejszym posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wczoraj podjęliśmy kierunkowe decyzje, a ogłoszenia terminarza spodziewam się jutro rano - oświadczył Müller. Pytany, jakich dziedzin dotyczyć będzie trzeci etap odmrażania gospodarki, wymienił usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Zastrzegł jednak, że ważne jest w tych przypadkach "wypracowanie zaleceń GIS". Dodał, że otwarcie zakładów fryzjerskich jest możliwe w maju. 

9 maja wicepremier Jadwiga Emilewicz wyrażała nadzieję, że ma nadzieję, iż w drugiej połowie maja otwarte zostaną salony fryzjerskie oraz restauracje. Również minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadał, że jeśli sytuacja w Polsce nie będzie "alarmowa", wówczas utrzymany zostanie zapowiadany wcześniej termin, a więc dwutygodniowy odstęp "między jednym luzowaniem a drugim". Jeśli tak się stanie, drugi etap znoszenia ograniczeń zostanie wprowadzony 18 maja. 

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

Pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa został wdrożony 20 kwietnia. Od tego dnia można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, wchodzić do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

Od 4 maja otwarte zostały galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe (z odpowiednimi ograniczeniami), niektóre instytucje kultury, a od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM