Koronawirus w Polsce. Nowe dane o liczbie zakażonych na Śląsku szokują

Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 360 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 288 w województwie śląskim. Podano również, że w związku z COVID- 19 zmarło kolejnych 12 osób.
Zobacz wideo

"Mamy 360 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (288), dolnośląskiego (25), mazowieckiego (21), łódzkiego (13), wielkopolskiego (5), zachodniopomorskiego (3), małopolskiego (2), podlaskiego (1), opolskiego (1) i lubelskiego (1)" - podało ministerstwo.

W pierwszy wtorkowym (12 maja) komunikacie resort zdrowia podał, że odnotowano 16 zgonów oraz 235 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, z czego aż 200 na Śląsku. Sytuacja w tym regionie jest wyjątkowo trudna.

Łącznie 12 maja potwierdzono 595 nowych zakażeń. Nigdy wcześniej w Polsce nie odnotowano tak wysokiego przyrostu zakażeń w ciągu doby.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń, odmrażanie gospodarki

Rząd poluzował część obostrzeń związanych z epidemią. Od 4 maja przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów.

Od 6 maja otwarte mogą być też żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku podejmują jednak samorządy. Wielu włodarzy miast nie zdecydowało się więc na otwarcie placówek tego dnia, przekonując, że rząd oraz GIS dali zbyt mało czasu na przygotowanie oraz przekazał mało precyzyjne wytyczne. Nauka zdalna w szkołach obowiązuje na razie do 24 maja.  Matury mają rozpocząć się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty przeniesiono na połowę czerwca. Nauczyciele skarżą się jednak, że wciąż niewiele wiadomo o sposobie przeprowadzania egzaminów oraz terminach rekrutacji do szkół średnich i na studia.

- W środę powinien zostać ogłoszony terminarz znoszenia kolejnych obostrzeń - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył, że szczegóły zostaną uzgodnione na wtorkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Pytany, jakich dziedzin dotyczyć będzie trzeci etap odmrażania gospodarki, wymienił usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Zastrzegł jednak, że ważne jest w tych przypadkach "wypracowanie zaleceń GIS". Dodał, że otwarcie zakładów fryzjerskich jest możliwe w maju. Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM