Szef Radia Łódź doniósł do prokuratury, że ktoś obraził Dudę w komentarzu na Facebooku

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy złożył we wtorek w Prokuraturze Łódź Górna prezes i redaktor naczelny Radia Łódź Dariusz Szewczyk. Chodzi o wpis, jaki znalazł się na profilu rozgłośni.
Zobacz wideo

W komunikacie przesłanym do PAP, autor zawiadomienia napisał m.in., iż wnosi o wyjaśnienie sprawy i ewentualne ściganie sprawcy. Według niego do znieważenia głowy państwa mogło dojść w trakcie komentowania, w mediach społecznościowych na profilu Facebook administrowanym przez Radio Łódź, informacji o podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawy o głosowaniu korespondencyjnym.

"Wśród komentarzy pod wpisem, znalazł się jeden - w mojej ocenie - o charakterze wulgarnym i obelżywym, a odnoszący się do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Komentarz o treści "Faszystowskie, służalcze i prymitywne bydlę, a nie żaden prezydent", zamieściła osoba przedstawiająca się w mediach społecznościowych, jako pracownik instytucji podległej Urzędowi Miasta Łodzi" - wyjaśnił Szewczyk.

Według niego, obiektywna ocena tego zachowania, rozważenie jego społecznego odbioru "przez pryzmat generalnie akceptowanych norm obyczajowych" wskazuje, iż uznać je należy za przejaw użycia sformułowań powszechnie uznanych za obelżywe, a przez to wypełniające znamiona popełnienia przestępstwa.

Szewczyk podkreślił, że co prawda w przypadku osób publicznych, np. polityka, nie każde zachowanie naruszające pewne standardy kultury, obyczaju, przyzwoitości może być utożsamiane z ich znieważeniem, to jednak cytowany przez niego wpis osiągnął - jego zdaniem - "stopień pogardy, którego nie da się usprawiedliwić i stanowi nieracjonalizowany atak na urzędującego prezydenta".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM