Kiedy otwarte zostaną szkoły i uczelnie wyższe? Rząd zmniejsza ograniczenia

18 maja wchodzi w życie III etap luzowania obostrzeń związanych z koronawirusem. Dotyczy on także kwestii związanych ze szkołami i edukacją. Od kiedy możliwe będzie prowadzenie zajęć? Kiedy uczniowie wrócą do szkół i na studia? Jakie zmiany zostały wprowadzone?
Zobacz wideo

Podczas środowej (13 maja) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział szereg zmian dotyczących III etapu luzowania ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Zmienione zostaną m.in. zasady dotyczące funkcjonowania szkół oraz uczelni.

Jakie zmiany w szkołach?

Od poniedziałku 18 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, a także rewalidacyjno-wychowawczych, zajęć wczesnego wspomagania rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

Tego samego dnia otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Należą do nich m.in. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe i świetlice środowiskowe.

Z kolei - tydzień później - od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej, konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas. Jak czytamy w rządowym komunikacie, będą one przede wszystkim dotyczyć przedmiotów zdawanych na egzaminach. Jak podkreślono, konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Prowadzenie konsultacji w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów możliwe będzie zaś od 1 czerwca. 

Zdecydowano także o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat ośmiu.

Kiedy otwarte zostaną uczelnie wyższe?

Rząd zapowiedział również, że przywrócenie możliwości prowadzenia na uczelniach zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów) oraz zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie, rozpocznie się 25 maja. 

Powrót do zajęć będzie dotyczyć także kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM