Kiedy otwarte zostaną szkoły i uczelnie wyższe? Rząd zmniejsza ograniczenia
Podczas środowej (13 maja) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział szereg zmian dotyczących III etapu luzowania ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Zmienione zostaną m.in. zasady dotyczące funkcjonowania szkół oraz uczelni.
Jakie zmiany w szkołach?
Od poniedziałku 18 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, a także rewalidacyjno-wychowawczych, zajęć wczesnego wspomagania rozwoju i specjalistyczną rewalidację.
Tego samego dnia otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Należą do nich m.in. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe i świetlice środowiskowe.
Z kolei - tydzień później - od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej, konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas. Jak czytamy w rządowym komunikacie, będą one przede wszystkim dotyczyć przedmiotów zdawanych na egzaminach. Jak podkreślono, konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Prowadzenie konsultacji w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów możliwe będzie zaś od 1 czerwca.
Zdecydowano także o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat ośmiu.
Kiedy otwarte zostaną uczelnie wyższe?
Rząd zapowiedział również, że przywrócenie możliwości prowadzenia na uczelniach zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów) oraz zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie, rozpocznie się 25 maja.
Powrót do zajęć będzie dotyczyć także kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.
-
"Zielona granica" w Białystoku. Agnieszka Holland: To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia. Przeraża mnie coś innego
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Orgia z seks workerem na plebanii w Dąbrowie Górniczej. Kuria zabrała głos
-
Afera wizowa odbija się czkawką na drugim końcu świata. "Osoby zgłaszały problemy"
-
Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie i policja
- "Czemu rosyjska telewizja mówi do mnie po polsku?". "Doniesienia z putinowskiej Polski" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Brzetislav Danczak nowym ambsadorem Czech w Polsce. Pokieruje również misją dyplomatyczną w Kijowie
- Konfederacja w Katowicach. Pod Spodkiem buczenie. "Niech wiedzą"
- Były szef PKW: Osób, które nie chcą wziąć udziału w referendum, nie można nazywać wrogami demokracji
- W mediach rządowych bezpłatny czas antenowy tylko dla PiS i Konfederacji. Jeden ważny szczegół