Polska najbardziej homofobicznym krajem UE. Wyniki rankingu ILGA Europe

Polska spadła na ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA Europe mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zwycięzcą rankingu po raz kolejny została katolicka Malta.
Zobacz wideo

Przez ostatnie kilka lat Polska zajmowała przedostatnie miejsce w corocznym rankingu. W tegorocznym zestawieniu jesteśmy na ostatnim miejscu wśród państw Unii Europejskiej z wynikiem 16 proc. 

Ilustrowany mapą ranking ILGA Europe to najważniejszy europejski ranking badający poziom równouprawniania osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych) żyjących w Europie. Jak wyjaśnia Kampania Przeciwko Homofobii, ranking nie jest badaniem opinii publicznej – "wynik bazuje na analizie krajowego prawodawstwa oraz praktyki stosowania prawa w sześciu kategoriach: równość i zakaz dyskryminacji; rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji; przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści; uzgadnianie płci i integralność cielesna; prawo do azylu.

MapaMapa Mat. prasowe

- Ostatnie miejsce Polski wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA Europe to odzwierciedlenie przerażającej rzeczywistości. Przez ostatni rok polska władza systematycznie przesuwała granice majstrując w systemie prawnym. To uderzyło  w pierwszej kolejności w grupy mniejszościowe, ale skutki demontażu prawa odczujemy wszyscy niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej – komentuje dyrektor KPH, Slava Melnyk. - Zajmując ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA Europe, polska władza oblała test na równouprawnienie. Nadzieją na zmianę tej fatalnej sytuacji są Polki i Polacy i siła ich sprzeciwu – dodaje. 

Liderzy równości  kontra liderzy homofobii

Liderem rankinu - już po raz czwarty została katolicka Malta, z wynikiem 89 proc.  Wśród liderów są też Belgia  i Luksemburg (oba kraje po 73 proc.) oraz  z 68 proc. Dania i Norwegia

Najsłabszy wśród państw UE wynik Polski daje naszemu krajowi miejsce wśród dziesięciu krajów Europy o najniższym poziomie równouprawnienia osób LGBTI. Do tej grupy zaliczono też: Białoruś (13 proc.), Monako (11 proc.), Rosję (10 proc.), Armenię (8 proc.), Turcję (4 proc.) i Azerbejdżan (2 proc.). 

Dlaczego Polska zajęła ostatnie miejsce w UE?

Jak informuje KPH, "analizując wydarzenia ostatniego roku ILGA Europe odjęła Polsce punkty w ramach kategorii 'Wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji'". Chodzi m.in. o mnożące się zakazy organizowania Marszów Równości, wydawane przez władze lokalne. 

Z kolei do utraty punktów w podkategorii "Organizacje działają bez przeszkód ze strony państwa" doprowadziły przyjmowane przez samorządy kontrowersyjne Samorządowe Karty Praw Rodzin, zwane potocznie uchwałami anty-LGBT. Przypomnijny, że ataki na społeczność LGBT, do jakich dochodzi w Polsce, potępił m.in. Parlament Europejski oraz Stany Zjednoczone. 

Wyniki Polski mógł być jeszcze gorszy, gdyby nie Rzecznik Praw Obywatelskich i wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie. Przypomnijmy, że RPO Adam Bodnar interweniował w sprawach uchwał anty-LGBT oraz krytykował zakazywanie organizacji Marszów Równości (m.in w Lublinie). 

Kadencja Adama Bodnara zakończy się we wrześniu. - Nie wiemy co wydarzy się po upływie tej kadencji – kto zostanie nowym Rzecznikiem i czy osoba wybrana przez obecną większość będzie z równym zaangażowaniem występować przeciwko dyskryminacji  – mówi adwokatka KPH, Karolina Gierdal. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM