Kim jest biskup Edward Janiak, "bohater" nowego filmu braci Sekielskich?

Edward Janiak - biskup diecezji kaliskiej - to jeden z głównych negatywnych bohaterów "Zabawy w chowanego". Bracia Sekielscy w swoim nowym filmie pokazują dowody na to, że hierarcha wiedział o przestępstwach popełnianych przez podległych mu księży i tuszował je. Kim jest biskup Janiak?
Zobacz wideo

Nowy film Tomasza i Marka Sekielskich "Zabawa w chowanego" ukazał się w sobotę rano. Zgodnie z zapowiedzią, można go oglądać bezpłatnie w internecie. Dokument dotyka problemu pedofilii w Kościele. Skupia się jednak bardziej na tuszowaniu tego zjawiska przez kościelne władze, a w zasadzie jednego - biskupa Edwarda Janiaka.

Film opowiada o konkretnym przypadku księdza pedofila, przenoszonego z parafii do parafii, gdy tylko na jaw wychodziły fakty na temat popełnianych przez niego przestępstw seksualnych wobec dzieci. Z materiałów i zeznań cytowanych w dokumencie braci Sekielskich wynika, że biskup Janiak wiedział o doniesieniach dotyczących księdza Arkadiusza Hajdasza, którego ofiarami są występujący w filmie bracia, już od 2016 roku. Jednak przez trzy lata nie zrobił absolutnie nic w tej sprawie.

Biskup nie zgodził się również na rozmowę z pokrzywdzonymi, zasłaniając się trwającym śledztwem. Wcześniej, kiedy był jeszcze biskupem pomocniczym we Wrocławiu, brał udział w operacji przeniesienia księdza Hajdasza, co do którego już wtedy informowano o tym, że molestuje dzieci, do diecezji bydgoskiej.

W filmie braci Sekielskich widzimy fragment zeznań złożonych przez biskupa przed sądem. Pytany, czy wiedział o wcześniejszych przestępstwach księdza Hajdasza wobec dzieci, odpowiedział: "Nie mówię tak i nie mówię nie".

Kim jest Edward Janiak?

Biskup Janiak ma 68 lat. Urodził się w Malczycach na Dolnym Śląsku, święcenia kapłańskie przyjął w maju 1979 roku z rąk biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej Wincentego Urbana.

Edward Janiak obecnie jest biskupem diecezji kaliskiej - od 2012 roku, mianował go Benedykt XVI.

Wcześniej był biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej. Święcenia biskupie otrzymał w roku 1996 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Udzielił mu ich kardynał Henryk Gulbinowicz, ówczesny arcybiskup metropolita wrocławski. Biskup Janiak blisko współpracował z kardynałem Gulbinowiczem, był jego "prawą ręką". Gulbinowicz chciał, aby po odejściu z metropolii wrocławskiej zajął jego stanowisko. Ostatecznie Episkopat zdecydował inaczej i metropolitą został arcybiskup Marian Gołębiewski.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję przewodniczącego Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz  Delegata KEP ds. Imigracji, a także Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska. 

OKO.press: "Bp Janiak tuszował pedofilię w kościele trzy razy"

Z ustaleń OKO.press wynika, że przypadki tuszowania pedofilii przez biskupa, ujawnione w filmie Sekielskich, nie są jedynymi. Portal przekonuje, że biskup Janiak krył także swojego kolegę, ks. Edwarda P., skazanego za molestowanie dwóch ministrantów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
Kim jest biskup Edward Janiak, "bohater" nowego filmu braci Sekielskich?
Zaloguj się
 • Oceniono 14 razy 8

  Macie kolejnego spaślaka, który krzywdził wasze dzieci! Brawo polska katolicka!

 • Wies Kwiec

  Oceniono 5 razy 3

  Ta tłusta gęba Edwarda Janiaka mówi wszystko - i co mi zrobicie ? Jam jest książe kościoła i pospólstwu wara ode mnie. Precz szatany, jam jest Panem waszego sumienia prostaczki.

 • Wies Kwiec

  Oceniono 8 razy 2

  A czy E Janiak zwany biskupem sam nie jest pedofilem ?

 • Zygfryd von Mamut

  Oceniono 5 razy 1

  Ktoś kto "molestuje" gwałci, broni tych co "molestują" gwałcą, bo w ten sposób broni też samego siebie.
  Bardzo proste i do bólu przewidywalne MODUS OPERANDI tego biskupa.

 • FILIP

  Oceniono 7 razy 1

  Co on taki czerwony na modzie?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 10 razy -4

  Podobne dziela powstawaly w III Rzeszy, Hitler nie zapomnial nigdy niemieckim gminom z przewaga elektoratu katolickiego, iz nie poparly go w wyborach 33. Wszystkim, ktorzy pragna uczciwie ocenic sytuacje KK w latach 30 polecam historie Judith Stein. Dachau, Pfarrerblock, Reichskonkordat, Kirchenkampf, niemieccy biskupi pierwsi trafili do obozow koncentracyjnych, pozniej ten los spotkal prawie 3000 polskich duchownych. Krotka lista nielicznych Niemcow ktorzy pierwsi zareagowali na panstwo diabla Karl Leisner, Josef Lenzel, Bernard Lichtenberg, Gerhard Hirschfelder, pallotyn Josef Kentenich, serbołużycki ksiądz Alojs Andricki.
  Część niemieckich duchownych katolickich zaangażowała się w działalność opozycyjną wobec nazistów jak np. jezuita oraz ksiądz Alfred Delp działający w tajnej organizacji Kreisauer Kreis, Joseph Frings, Konrad von Preysing oraz Michael von Faulhaber. Szereg duchownych krytykowało również poszczególne przejawy działalności nazistów. Przeciw niemieckiemu programowi eutanazji osób chorych psychicznie tzw. Akcji T4 w swoich kazaniach protestował biskup Münsteru Klemens August von Galen. KK sumienie narodu i jak w kazdym panstwie diabla pierwsi zaregowali i pierwsi zostali spacyfikowani. Pytanie do TVP gdzie sa tworcy, ktorzy podjelibuy sie kontrreforamcji w obliczu odhumanizowanej neomarksistowskiej ofensywy ideologii eldziebiete pogrobowca hitleryzmu niszczenia rodziny ostoi chrzescijanstwa miejsca narodzin milosci, wrogiem wszyatkich tyranii jest rodzina to mozna rowniez odczytac w ewangeliach, rodzina jako autonomiczny byt poza kontrola wladzy ziemskiej.

 • xt-s

  Oceniono 14 razy -10

  Bracia Sekielscy chyba już przeginają. Można zrobić raz film, sygnalizujący jakiś problem, ale jeśli mają kolejne zdokumntowane przypadki, to forma artykułu lub wręcz pisma procesowego jest właściwsza niż sequel. Oskarżenia, za prawdziwość którego odpowiada się prawnie, a nie oskarżenia/pomówienia medialnego.

  A pod wskazanym adresem nie ma tego filmu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX