"Bracia Sekielscy budzą nas z letargu". Ojciec Dawidowski o najsmutniejszych momentach "Zabawy w chowanego"

- Kościół jest powołany do tego, aby być głosem sumienia w świecie. I jeżeli tym głosem sumienia w świecie nie jest, to Bóg posługuje się innymi głosami, które są głosem sumienia i w tym wypadku budzą nas z letargu bracia Sekielscy - mówił w TOK FM ojciec Wiesław Dawidowski, prowincjał zakonu Augustianów, który komentował film "Zabawa w chowanego".
Zobacz wideo

W sobotę ukazał się nowy film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Dokument opowiada o problemie molestowania seksualnego dzieci przez duchownych i przede wszystkim - tuszowania tego procederu przez kościelnych hierarchów. Jednym z głównych "bohaterów" filmu jest biskup diecezji kaliskiej - Edward Janiak. 

Prowadzący Sobotni Magazyn w TOK FM Tomasz Stawiszyński przyznał, że filmem "jest wstrząśnięty, ale nie jest zaskoczony". Podkreślał bowiem, że obraz Sekielskich pokazuje to, co wynikało z różnych innych filmów i publikacji opowiadających o problemie pedofilii w kościele - także za granicą. Najgorsze, zdaniem dziennikarza, jest to, że w Polsce owy proces tuszowania takich czynów przybrał tak systemowy charakter. - Tu mamy pewien naturalny środek polegający na tym, że jak gdzieś są zgłoszenia dotyczące tego, że ksiądz dokonuje takich czynów, to ani się go nie wyrzuca, ani nie powiadamia organów ścigania, choć jest to ścigane prawem karnym przestępstwo, tylko się go przenosi w kolejne miejsce. To jest najbardziej niezrozumiałe - skomentował Stawiszyński.

"Zabawa w chowanego". Najsmutniejsze momenty

Ojciec Wiesław Dawidowski, prowincjał zakonu Augustianów, który był gościem Sobotniego Magazynu przyznał, że dla niego najsmutniejsze w filmie były dwa momenty. Pierwszy to scena, w której jedna z sióstr urszulanek nie potrafi poradzić sobie z wiedzą, jaką posiada. Płacze, co jest - zdaniem duchownego - obrazem bezsilności i bezradności.  

- A drugi obraz bardzo smutny i niestety przemawiający na niekorzyść osoby duchownej, w tym wypadku księdza biskupa, to moment obcesowego potraktowania rodziców tych chłopców, już teraz dorosłych mężczyzn [którzy byli molestowani przez duchownego - red.] - mówił dalej gość TOK FM. - W takich sytuacjach myślę sobie, że to jest wynik braku takiej podstawowej kindersztuby duszpasterskiej albo braku wyobraźni, albo jakiegoś załamania nerwowego i wreszcie na końcu - wynik takiego złego stosowania pewnych norm prawnych, do których my - księża - się przyzwyczailiśmy, że być może wolno nam więcej. Otóż nie wolno - podsumował o. Dawidowski.

"Bracia Sekielscy budzą nas z letargu"

Gość TOK FM odniósł się też do samej działalności braci Sekielskich. Zauważył, że zarówno przed pierwszym filmem "Tylko nie mów nikomu", jak i teraz często zarzucano im, że celowo obnażają problemy Kościoła, by siać niepokój, zwłaszcza przed wyborami. - Kościół jest powołany do tego, aby być głosem sumienia w świecie. I jeżeli tym głosem sumienia w świecie nie jest, to Bóg posługuje się innymi głosami, które są głosem sumienia i w tym wypadku budzą nas z letargu bracia Sekielscy - stwierdził duchowny.

Film "Zabawa w chowanego" szybko spotkał się z reakcję Episkopatu. Niedługo po jego premierze abp Wojciech Polak - Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży - wydał oświadczenie, w którym zapowiedział, że zwróci się do Stolicy Apostolskiej z wnioskiem o wszczęcie postępowania dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania.

Premiera filmu "Zabawa w chowanego" początkowo była planowana na 28 marca. Bracia Sekielscy ze względu na szalejącą w kraju epidemię koronawirusa zdecydowali się przełożyć ją na inny termin. Pieniądze na realizację dokumentu dziennikarze zebrali za pomocą publicznej zbiórki, podobnie jak w przypadku ich pierwszego filmu o pedofilii w Kościele "Tylko nie mów nikomu".

Tomasz Stawiszyński rozmawiał z o. Dawidowskim także o przyszłości polskiego Kościoła. Całej rozmowy możesz odsłuchać w Aplikacji TOK FM!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (45)
"Zabawa w chowanego". Ojciec Dawidowski o najsmutniejszych momentach filmu braci Sekielskich
Zaloguj się
 • lastm10

  Oceniono 9 razy 1

  Jazgot pisbolszewickich trolli mowi jedno - Sekielscy uderzyli idealni i w punkt.
  A wy hołoto bolszewicka wiedzcie, ze przyjdzie i na was czas jak na czarnych w sutannach.

 • xt-s

  Oceniono 9 razy 1

  Rzeczą dla mnie niepojętą jest to, że rodzice molestowanych dzieci idą z tym do biskupa, a nie do prokuratora. I czują się usatysfakcjonowani, jeśli taki ksiądz zostanie przeniesiony gdzie indziej. A dopiero po długich latach sprawę wyciąga się na powrót, za manipulację i tuszowanie sprawy uznając owo przeniesienie. W dodatku wyciąga się ją w mediach, a nie w prokuraturze i przed sądem.

 • brzmski

  0

  momenty, najsmutniejsze... były!!!
  na tej zasadzie działa internetowe liczydełko braci sekielskich

 • tadeusz.rysiakiewicz

  Oceniono 8 razy 0

  jakos nie slyszalem by przez istatni rok ten pedofilochron tzw prymas dopominal sue i ponagkal by w koncu powstala ta komusja w sorawie pedofilii koscielnej. Taka sama szuja jak reszta katolickich klamcow

 • rbik53

  Oceniono 8 razy 0

  .
  jezusmaria ! ! !.... abp wydał oświadczenie ! ! !

  a prokuratura ? ? ?
  - jak zwykłe służalczo wypłaszczy się przed pedalstwem w koloratkach i jak zwykle da im d,...upy, tfu...
  .

 • getz54

  Oceniono 3 razy -1

  Dla mnie najsmutniejsze jest to, ze za obronę pedofilów w sutannach wziął się minister Ziobro ze swoim pomocnikiem Święczkowskim. Ich zaangazowanie w ukrywanie aktów pedofilii w kościele katolickim pozwala wygłaszac publicznie takie herezje jak w tym filmie. 808 pedofilów jest w więzieniach, a wśród nich tylko 3 duchownych. Ten film pokazuje dlaczego tak się dzieje. Tak jakoś się składa, ze w Niemczech dochodzi do procesów zbrodniarzy wojennych gdy ci ukończą 95 lat, i są juz za starzy zeby iśc siedziec, albo śmiertelnie chorzy.
  Prokuratura Ziobry czeka z oskarzeniami az sprawy ulegną przedawnieniu i je umarza, a biskupi dopóki wielebny ,,jeszcze moze,, jak mówiła Łyzwińska, przenoszą go z parafii do parafii, zeby przy pomocy penisa głosił słowo boze, i wypełniał zycie dzieci ,,miłością bozą,, Ziobro ze Święczkowskim uwierzyli im, ze oni za swoje czyny zostaną surowo ukarani przy Sądzie Ostatecznym, a dwa razy za to samo przestępstwo nie mozna przeciez karac.

 • realizmforte2

  Oceniono 5 razy -1

  Polski KK jest antychrześcijański ! Kropka
  Nie pomogą jaskółki jak ojciec Dawidowski

 • darkwitcher

  Oceniono 4 razy -2

  Fascynujący jest umysł ludzki kiedy to osoba pożyczająca 2 dni wcześniej pieniądze nie pamięta o tym aby je oddać ale za to doskonale pamięta że była ładna pogoda, ptaszki śpiewały i miała zielone majtki na sobie kiedy to była gwałcona 50 lat temu przez księdza. Drugą fascynującą rzeczą jest to że komentujący tu mianujący się zagorzałymi ateistami najwięcej interesują się sprawami kościelnymi a w tej sytuacji przecież kwestie kościoła najmniej ich powinny interesować :-)

 • sop3

  Oceniono 12 razy -4

  To wyjątkowa perfidia opublikować ten film dziś.On zresztą niczego nowego nie odkrywa,a powieka rzeczy które juz były znane.Czeka teraz na film o Stuligroszu i Sadowskim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX