Polskie Radio: Piosenka Kazika powinna zająć czwarte miejsce. Prowadzący audycję zdecydował o jej przestawieniu

To prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste - oświadczył w niedzielę wieczorem dyrektor Programu 3 Polskiego Radia Tomasz Kowalczewski.
Zobacz wideo

Piątkowe notowanie Listy Przebojów Trójki wygrała piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Szybko po zakończeniu audycji, kierownictwo programu zablokowało stronę, gdzie publikowane są wyniki. Głosowanie zostało unieważnione. W oświadczeniu dyrektor programu Tomasz Kowalczewski podał, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Taką opinię przedstawiła też prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, oświadczając, że unieważnienie piątkowej Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą. 

W niedzielnym, opublikowanym w internecie, oświadczeniu Kowalczewski stwierdził, że w radiu prowadzone są "intensywne prace nad wyjaśnieniem nieprawidłowego głosowania w notowaniu 1998 Listy Przebojów". "Wiemy już na pewno, że dokonano ręcznej manipulacji polegającej na zmianie kolejności piosenek, na które głosowali słuchacze Trójki. Nasi radiowi informatycy przeanalizowali logowania osoby odpowiedzialnej za kolejność piosenek w elektronicznej wersji listy. Według głosów słuchaczy Kazik powinien być na miejscu czwartym" - napisał dyrektor Trójki.

Według niego "następnie zespół Listy Przebojów Trójki poblokował głosy słuchaczy oddane na innych wykonawców, które zostały uznane przez nich za nieuczciwe lub manipulacyjne". "Wpłynęło to na pozycję utworów z wyższego miejsca, które znalazły się niżej "torując" drogę na wyższą pozycję piosence Kazika. Po tym zabiegu piosenka artysty znalazła się na drugim miejscu" - dodał.

Dyrektor programu Trzeciego przekazał, że z ich ustaleń wynika, iż to "prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki "Twój ból jest większy niż mój" na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste". Dodał, że "przez te zabiegi ucierpieli inni wykonawcy i nie była to niestety pierwsza taka ingerencja w wolę słuchaczy".

"Jest nam przykro, że doszło do takiej sytuacji i dlatego przepraszamy słuchaczy Listy Przebojów Trójki, że unieważniliśmy ostatnie notowanie LP3. Była to jedyna możliwa decyzja, która pomoże w utrzymaniu zaufania do tego programu i zasad oddawania głosów. Piosenki Kazika Staszewskiego od zawsze, nawet te najbardziej polityczne były grane na naszej antenie i nie ma powodów, aby się to miało zmienić" - zaznaczył.

Protest pracowników Trójki

Dziennikarze i pracownicy radiowej "Trójki" w niedzielę po południu zebrali się na proteście przed siedzibą swojej stacji, udzielając w ten sposób wsparcia m.in. twórcy LP3 Markowi Niedźwiedzkiemu. Ustawiali się obok siebie wzdłuż alei Radiowej Trójki, w maseczkach, zachowując odległość od siebie. Nikt nie zabierał głosu. Na swoich profilach w mediach społecznościowych dziennikarze "Trójki" opublikowali oświadczenie.

"Szanowni Państwo, przez wiele lat pracowaliśmy na to, byście mogli słuchać Trójki z przyjemnością. Żeby to było dobre i mądre radio. Teraz musimy zaprotestować. Przeciwko odebraniu stacji wiarygodności. Przeciwko skandalicznemu traktowaniu dziennikarzy. Przeciwko cenzurze. Przeciwko sukcesywnemu niszczeniu radia. Mamy dość wystawiania Trójki na nieustanne zarzuty zakłamywania rzeczywistości i ingerencji polityków. Stało się za dużo. Dość! Stoimy murem za Markiem Niedźwieckim i Bartoszem Gilem" - czytamy we wpisach zamieszczanych na Facebooku.

Marek Niedźwiecki poinformował w niedzielę, że odchodzi z Trójki. "W związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat, kończę współpracę z Programem III Polskiego Radia" - napisał Niedźwiecki w oświadczeniu opublikowanym w internecie. O tym, że żegna się z PR3, poinformował w niedzielę również dziennikarz Hirek Wrona. Odejście zapowiedział też na antenie Marcin Kydryński. Zakończenie współpracy z Trójką zapowiedzieli również artyści, m.in. Tomasz Organek. Z kolei Dawid Podsiadło nie chce, aby Trójka grała jego utwory. 

Piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", którą można obejrzeć na kanale na YouTube, nawiązuje do wizyty 10 kwietnia br. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, pomimo zamknięcia nekropolii dla odwiedzających groby z powodu epidemii koronawirusa.

Pobierz aplikację TOK FM

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Polskie Radio: Piosenka Kazika powinna zająć czwarte miejsce. Prowadzący audycję zdecydował o jej przestawieniu
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 16 razy 10

  Gdyby to była piosenka o Tusku albo o Trzaskowskim, to nawet awans z miejsca trzydziestego ósmego na pierwsze nie zrobiłby na zarządzie wrażenia. Sami by smsy wysyłali z telefonów służbowych i prywatnych. Nie chodzi o manipulację, nie chodzi o nieuczciwość- problemem dla władz jest treść utworu.
  Paradoks zaś jest w tym, że piosenka przeszłaby bez echa gdyby nie afera, którą PiS rozdmuchało. Teraz tylko pytanie, czy palmę pierwszeństwa wręczyć Kazikowi za ból, czy Dudzie za ostry cień??

 • SHOGUN WORKOUT

  Oceniono 14 razy 8

  Wszystkie programy tzw. Polskiego Radia tak wyglądają. Wzywają takich dziennikarzy do debaty jak Ogórek, czy Rachoń, a ci szczują całymi godzinami. Sami zbudowali taką konstrukcję, a teraz głupie tłumaczenia.

 • ireneo

  Oceniono 8 razy 4

  Raz, dwa, trzy
  - wygrasz ty,
  a jak wygra
  kto nas drażni
  to się listę unieważni
  aż się spełnią
  moje sny.

 • adersytsrsfgdbchdhd

  Oceniono 5 razy 1

  Ale za reklamę piosenki trzeba pp. Kowalczewskiemu i Kamińskiej podziękować. Nigdy nie stałaby się aż takim szlagierem bez ich bezinteresownej pomocy!

 • adersytsrsfgdbchdhd

  Oceniono 4 razy 0

  Wiarygodność pisowskich kierownictw PR i TVP jest zerowa. Od lat trwa ten sam proces usuwania nie-swoich ludzi i treści programowych, teraz po prostu było już o ten jeden raz za dużo...

 • ireneo

  Oceniono 3 razy -3

  Order dla Niedźwiedzkiego zatem. Jako jedyny poczuł blusa. Oto trafił się twórca, który bohaterem swojego utworu zrobił pierwszego obywatela Rzeczpospolitej i ten utwór mógł zalegać na czwartym miejscu akurat w radiu tegoż pierwszego obywatela Podjął jedyną słuszną decyzję, równą Szumowskiego przy decyzji o zakupie maseczek.

 • musa-kusa

  Oceniono 3 razy -3

  Ciekawe, kto wygra następne notowanie Listy Przebojów :)

 • 2bxornot2b

  Oceniono 21 razy -9

  Dobrze ze sie pozbyli tego esbeka, ciekawe tylko kto go tym razem zadaniowal.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX