Nie chcesz spędzać wakacji w Polsce? Sprawdź, które państwa otworzyły już swoje granice [MAPA AKTUALIZOWANA]
Epidemia koronawirusa wprowadziła prawdziwą rewolucję na rynku turystycznym. Wiele osób, które planowały spędzić urlop za granicą, decyduje się na wakacje w Polsce. Decyzja o tym, czy zostać tu, czy jechać tam, zależy od nas, ale także od ograniczeń wprowadzanych przez poszczególne kraje.
W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Oznacza to, że Polacy i obywatele UE mogą teraz swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju bez konieczności przechodzenia kwarantanny, a kontrole graniczne będą miały wyrywkowy charakter, tak jak odbywało się to przed pandemią i wprowadzeniem związanych z nią obostrzeń na granicach.
Polacy mogą bez przeszkód podróżować do krajów UE, które zdecydowały się na analogiczny krok - bez konieczności przechodzenia kwarantanny po wjeździe do tych państw i po powrocie do Polski. Jak jednak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach, często odwiedzanych przez Polaków w wakacje?
Słowenia
Od 8 czerwca w Słowenii obowiązują nowe zasady kwarantanny. Ustanowiono obowiązek 14-dniowej kwarantanny, który dotyczy zarówno obywateli państw członkowskich UE i krajów strefy Schengen (za wyjątkiem krajów, z którymi Słowenia podpisała dwustronne porozumienie techniczne lub znalazły się one w wykazie tzw. bezpiecznych krajów) jak i obywateli krajów trzecich. Obowiązek kwarantanny nie dotyczy jednak osób w tranzycie, jeżeli ich pobyt na terytorium Słowenii nie przekracza 24 godzin.
Co ważne, Polska nie znalazła się na wykazie 17 bezpiecznych krajów, polskich obywateli, którzy planowali pozostać w Słowenii dłużej niż dobę obowiązuje więc po przyjeździe 14-dniowa kwarantanna.
Więcej informacji oraz wykaz punktów kontrolnych, w których można przekraczać granicę zamieszczony został na stronie polskiego MSZ.
Szwecja
Krajem, który w związku z epidemią nie zdecydował się na lockdown jest Szwecja. Strategia walki z pandemią skandynawskiego państwa opiera się na dobrowolnych zaleceniach zamiast zakazów i kar. Zaleca się m.in. unikanie zgromadzeń powyżej 50 osób. Nie ma konieczności noszenia maseczek w miejscach publicznych, ponieważ szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego uważa to za nieskuteczne.
Od 13 czerwca możliwe będzie swobodne podróżowanie po kraju dla osób nie mających objawów infekcji koronawirusa - ogłosił w czwartek premier Szwecji Stefan Loefven. Sytuacja epidemiczna w Szwecji wciąż jest jednak poważna.
Jak tłumaczył szef rządu "sama podróż nie jest zagrożeniem, jeśli przestrzegane będą zalecenia o dystansowaniu społecznym oraz o unikaniu zgromadzeń powyżej 50 osób". Wcześniej od 19 marca odradzano wyjazdów w celach innych niż konieczne, a od 13 maja zezwolono na podróże w odległości do dwóch godzin jazdy samochodem, licząc od miejsca zamieszkania.
Według dyrektora Urzędu Zdrowia Publicznego Johana Carlsona, Szwedzi oraz zagraniczni turyści "powinni zachowywać się na kempingach oraz w innych miejscach noclegu ostrożnie, tak jakby byli w domu". W środkach transportu publicznego zaleca się unikanie tłoku. Szczegółowe porady mają zostać wkrótce zostać opublikowane w internecie, z myślą o turystach także w językach obcych.
Na pokładach linii lotniczych SAS obowiązuje wymóg noszenia maseczek oraz nie są podawane posiłki. Kontrole graniczne obowiązywały do 12 maja.
W związku jednak z wciąż trudną sytuacją epidemiczną w Szwecji kraje skandynawskie postanowiły nie otwierać swoich granic z tym krajem. Od 15 czerwca możliwe ma być podróżowanie między Danią a Norwegią.
Do 4 czerwca z powodu koronawirusa zmarło w Szwecji 4562 osób, potwierdzono też 41 883 zakażeń.
Czechy i Słowacja
Czeski rząd przyjął w poniedziałek (1 czerwca) system tzw. świateł drogowych, określający kraje uznane za epidemiologicznie bezpieczne. Od 15 czerwca powroty z tych państw, z punktu widzenia czeskich przepisów, mogą odbywać się bez przeszkód. Wśród nich jest Polska.
Kraje objęte zielonym światłem to sąsiedzi Czech: Polska, Słowacja, Niemcy i Austria, a także Chorwacja, Słowenia, Węgry, Grecja, Bułgaria, Rumunia, Cypr, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Islandia, Szwajcaria i Norwegia.
Czesi mogą podróżować do tych krajów bez konieczności przedstawiania przy powrocie negatywnego testu na obecność koronowirusa i bez obowiązku kwarantanny. Te same zasady mają obowiązywać obywateli przyjeżdżających z tych państw do Czech.
W piątek (12 czerwca) czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że województwo śląskie zostało uznane za obszar o najwyższym stopniu ryzyka, w związku z tym złagodzenie restrykcji nie obejmie podróżnych wjeżdżających do Czech z tego regionu. Utrzymane zostaną kontrole graniczne, nie będzie też możliwy ruch turystyczny ani tranzytowy. Pozostałe terytorium Polski zostało określone jako bezpieczny, "zielony" obszar i przybywające z niego osoby nie będą musiały przechodzić kwarantanny ani przedstawiać pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.
Według informacji na profilu ambasady RP w Bratysławie "od soboty 20 czerwca 2020 r. od godz. 6 rano wjazd i tranzyt obywateli polskich przez Słowację odbywać się będzie bez jakichkolwiek ograniczeń". Podkreślono jednak, że "obecnie jest to zapowiedź i do czasu wprowadzenia odpowiednich zmian w przepisach prawnych podróż przez Słowację odbywa się na obecnych zasadach. O zmianach będziemy informować na bieżąco" - napisano.
Premier Słowacji Igor Matovicz poinformował w piątek, że od soboty od godz. 6 będą możliwe podróże do Polski. Ostrzegł przed wyjazdami do województwa śląskiego. Od 1 lipca br. w imprezach masowych będzie mogło uczestniczyć 1000 osób.
Szef słowackiego rządu nie powiedział jednak, czy wpisanie Polski na listę państw bezpiecznych będzie oznaczać, że od soboty obywatele Polski będą mogli bez przeszkód wjeżdżać na Słowację. Aktualnie można przejechać przez terytorium Słowacji tranzytem, mając zgodę MSW, o którą trzeba występować dwa dni przed planowanym przejazdem. W innych przypadkach potrzebny jest negatywny test na koronawirusa i dwutygodniowa kwarantanna. Przedstawiciel konsulatu RP w Bratysławie podkreślili w rozmowie z PAP, że po konferencji prasowej trzeba czekać na publikację przez słowackie urzędy stosownych rozporządzeń. Zapowiedziano też, że informacje znajdą się na internetowym profilu polskiej placówki.
Węgry
20 czerwca na Węgrzech ma zostać zniesiony wprowadzony w związku z epidemią stan wyjątkowy.
Od soboty 30 maja otwartych zostało wiele kąpielisk i plaż. Ruszył też sezon statków turystycznych na Balatonie.
Węgry otworzą od piątku (12 czerwca) granicę z Chorwacją i po wjeździe z tego kraju nie trzeba będzie przechodzić kwarantanny – poinformował w środę minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na Facebooku. Przypomniał także, że już wcześniej otwarto granicę z Austrią, Czechami, Słowacją i Serbią oraz że nie spowodowało to raptownego wzrostu nowych zakażeń koronawirusem.
Austria
Od 16 czerwca przestaną obowiązywać kontrole na granicy Austrii z Włochami oraz zniesiony zostanie obowiązek kwarantanny dla podróżnych przybywających do Austrii z 31 państw europejskich, w tym z Polski.
Mimo decyzji o otwarciu granicy z Włochami rząd austriacki nadal zaleca swoim obywatelom unikanie podróży do włoskiej Lombardii - najbardziej dotkniętego przez pandemię koronawirusa regionu tego kraju.
4 czerwca Austria zniosła kontrole graniczne na przejściach z wszystkimi swoimi sąsiadami z wyjątkiem Włoch.
Niemcy
15 czerwca mają zostać zniesione kontrole na wszystkich niemieckich przejściach granicznych, specjalne procedury zostaną na razie jednak zachowane dla podróżnych przybywających z Hiszpanii. Teoretycznie na teren RFN wciąż można wjechać jedynie z ważnych powodów, np. w celach zawodowych lub rodzinnych, ale i te ograniczenia mają przestać obowiązywać do 1 lipca.
Włochy
3 czerwca otwarte mają zostać granice regionów Włoch oraz całego kraju. Na razie przekraczanie granic możliwe będzie dla turystów z krajów europejskich.
W sobotę 23 maja otworzone zostały plaże we włoskim regionie Emilia-Romania, tym samym zainaugurowano też sezon letni. Wcześniej tamtejszą riwierę na inauguracji sezonu letniego nad Adriatykiem odwiedzały setki tysięcy turystów z całej Europy.
Na plażach, gdzie był ścisk, każdy będzie miał teraz dużo miejsca. Włoskie władze rekomendują unikanie koncentrowania się ludzi w jednej tylko części plaży, zapewnienie warunków do dystansowania społecznego i bezpieczeństwa sanitarnego. Ponadto w protokole zapisano, że minimalna powierzchnia wokół jednego parasola musi wynosić 12 metrów kwadratowych, a 1,5 metra - to minimalna odległość między leżakami i łóżkami do opalania. Zadanie nadzoru nad przestrzeganiem zasad sanitarnych i pomocy gościom powierzono stewardom plażowym.
W popularnym mieście nadmorskim Rimini powierzchnia wokół jednego parasola będzie jeszcze większa: 18 metrów kwadratowych. Tamtejsze władze podkreśliły, że ma to na celu zagwarantowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa.
W Kampanii na południu wokół każdego parasola zapewnionych ma być 10 metrów kwadratowych na piasku. Wstęp na plażę należy wcześniej zarezerwować.
Należy także pamiętać, że władze Rzymu wprowadziły karę do 500 euro za wyrzucenie na ulicę zużytej maseczki i rękawiczek ochronnych. Stosowanie takich środków ochronnych jest konieczne w miejscach publicznych takich jak sklepy czy środki transportu. Władze nakazały, aby maseczki i rękawiczki wyrzucać do kontenerów z odpadkami niesegregowanymi.
Turyści odwiedzający wieczne miasto będą mieli od 1 czerwca możliwość odwiedzenia zamkniętego z powodu pandemii Koloseum. Zmienią się jednak godziny, trasy i warunki wizyty. Przy wejściu każdy zwiedzający będzie miał zmierzoną temperaturę. Konieczne będzie noszenie maseczek. Koloseum będzie otwarte dłużej niż wcześniej - do godziny 19.15. Kolejna zapowiedziana nowość to obok normalnego biletu wstępu w cenie 16 euro, ulgowy za 9,50 euro na popołudniowe zwiedzanie, by nie było tłumów. W pierwszej fazie otwarcia obiektu wpuszczane będą niewielkie grupy zwiedzających, maksymalnie do 14 osób, którym będzie towarzyszył opiekun - przewodnik.
Również Krzywa Wieża w Pizie od 30 maja miała być znów udostępniona turystom.
Również 1 czerwca, już w nowym reżimie sanitarnym otwarte zostaną Muzea Watykańskie. Od wtorku (26 maja) można zwiedzać park archeologiczny w Pompejach.
W Wenecji Euganejskiej 1 czerwca przestanie obowiązywać nakaz noszenia maseczek na ulicach. Będą one jednak dalej niezbędne w zamkniętych miejscach takich jak bary i sklepy, a także na zewnątrz tam, gdzie nie może być zagwarantowana bezpieczna odległość między osobami. Ponadto zaleca się, aby zakładać maseczkę, gdy spotyka się kogoś, z kim się nie mieszka.
Z kolei gubernator Sardynii zapowiada, że na wyspę będą wpuszczane tylko osoby, które na podstawie testu wykażą, że nie są zakażone koronawirusem.
Litwa, Łotwa, Estonia
Od czerwca na Litwę można będzie jednak przybyć bez wymogu dwutygodniowej kwarantanny z krajów, w których liczba zachorowań na Covid-19 nie przekroczyła 25 na 100 tys. osób. Listę takich krajów każdego poniedziałku będzie podawało do wiadomości publicznej ministerstwo zdrowia po konsultacji z Łotwą i Estonią, gdyż przed dwoma tygodniami trzy państwa bałtyckie otworzyły się dla siebie nawzajem.
Według danych na 27 maja na listę krajów, z których można by przybywać na Litwę bez ograniczeń trafiłyby: Islandia, Słowenia, Grecja, Chorwacja, Cypr, Norwegia, Węgry, Szwajcaria, Czechy i Austria.
4 czerwca szef litewskiego ministerstwa spraw zagranicznych Linas Linkeviczius zapowiedział, że Polska wkrótce dołączy do tzw. bałtyckiej bańki podróżniczej oraz że możliwość dołączenia do tej bańki rozważa Finlandia. 6 czerwca z kolei rychłe otwarcie granic z Litwą zapowiedział też premier Mateusz Morawiecki.
- W ciągu paru dni otworzymy nawzajem granice z Litwą, a że Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to z trzema krajami bałtyckimi granice będą otwarte w ciągu najbliższych kilku dni - przekazał szef rządu.
W piątek 14 czerwca granica polsko-litewska została ponownie otwarta.
Hiszpania
Swobodny ruch turystyczny dla obywateli państw strefy Schengen do Hiszpanii zostanie przywrócony przez rząd Pedra Sancheza 21 czerwca - poinformowały w niedzielę hiszpańskie media, powołujące się na źródła rządowe.
Pierwsi turyści od wprowadzenia w połowie marca stanu zagrożenia dotrą do Hiszpanii w najbliższy poniedziałek, 15 czerwca. Jest to jednak testowy projekt, obejmujący jedynie kilkanaście tysięcy wczasowiczów z Niemiec, udających się na wypoczynek na archipelag Balearów.
Kontrole na granicy z Portugalią zostaną utrzymane do 30 czerwca.
Według nowych zasad plażowania w Hiszpanii w warunkach epidemii, opracowanych przez rząd Petra Sancheza, pobyt na plażach w trakcie sezonu musi uwzględniać co najmniej dwumetrowy odstęp między wczasowiczami, plaże muszą być bezpłatne i podlegać władzom gminy.
9 czerwca rząd Hiszpanii zatwierdził dekret o “nowej normalności”, określający zasady korzystania z przestrzeni publicznej. Zgodnie z dokumentem w miejscach publicznych konieczne będzie zachowanie między osobami 1,5-metrowego dystansu społecznego, a także noszenie maseczek ochronnych. Lekceważenie przepisów ma być karane grzywną do 100 euro.
Grecja
W ramach łagodzenia restrykcji wywołanych pandemią koronawirusa od poniedziałku (25 maja) ponownie otwarto w Grecji zakłady gastronomiczne oraz przywrócono możliwość korzystania z połączeń promowych i lotniczych między stałym lądem a wyspami na morzach Egejskim i Jońskim.
Od marca tylko stałym mieszkańcom wysp wolno było podróżować do kontynentalnej Grecji i z powrotem. Restauracje, bary i kawiarnie mogły prowadzić wyłącznie sprzedaż na wynos. Przypadków pojawienia się koronawirusa było dotąd na wyspach niewiele.
Nie zrezygnowano jednak całkowicie z prewencji - na mocy decyzji sztabu kryzysowego na promy wpuszcza się tylko połowę dozwolonej liczby pasażerów, a w placówkach gastronomicznych również o połowę zmniejszono dozwoloną liczbę rozstawianych stolików. Przy każdym z nich zasiadać może nie więcej niż sześć osób.
Pod koniec maja sztab kryzysowy zamierza ogłosić listę państw, których mieszkańcy będą zwolnieni z dwutygodniowej kwarantanny przy turystycznych przyjazdach do Grecji.
Jak poinformowało 29 maja greckie ministerstwo turystyki, obywatele 29 państw - wśród których nie było Polski - będą od 15 czerwca zwolnieni z odbywania przy przyjeździe do Grecji obowiązkowej kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusowym. Na początku czerwca zmieniono decyzję - dołączono Polskę do grupy państw, których obywatele nie muszą odbywać kwarantanny. Ale wprowadzono jeden wyjątek do tej reguły - dotyczy tych, którzy przylecą z lotniska w Katowicach.
Władze Grecji zapowiedziały, że 1 lipca zostanie dokonana ponowna ocena międzynarodowej sytuacji epidemicznej, co pozwoli na ewentualne zniesienie obowiązku kwarantanny wobec obywateli kolejnych krajów.
15 czerwca mają zostać wznowione międzynarodowe połączenia lotnicze Aten, a 1 lipca do obsługi ruchu zagranicznego mają się włączyć także wszystkie regionalne porty lotnicze Grecji.
Chorwacja
Od 28 maja, obywatele Polski podczas przekraczania granicy z Chorwacją nie muszą dokumentować celu swojego przyjazdu.
Przekraczający granicę mają jednak obowiązek przekazania służbie granicznej swoich danych kontaktowych (miejsce pobytu, nr telefonu komórkowego, e-mail), które będą mogły zostać wykorzystane wyłącznie w celach epidemiologicznych.
"W celu przyspieszenia i uproszczenia odprawy granicznej, służby graniczne sugerują zarejestrowanie się na stronie www.entercroatia.mup.hr. W chwili obecnej formularz rejestracyjny jest dostępny w języku chorwackim i angielskim, a za kilka dni będzie również możliwość rejestracji w języku polskim" - czytamy w komunikacie na stronie MSZ.
Osoby, które zarejestrują swój wjazd, mają uniknąć konieczności zatrzymania się na przejściu granicznym w celu przekazania wymienionych danych.
Czarnogóra
Władze Czarnogóry na początku czerwca opracowały listę państw, których obywatele mogą przyjeżdżać bez ograniczeń, jeśli w tych krajach jest co najwyżej 25 przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców. Początkowo na liście tych krajów nie było Polski.
"Czarnogóra otwarta dla grup turystów z Polski! Kilka dni temu przez int. przetoczyła się inf. o zamknięciu granic dla Polaków. Tłumaczyłem wtedy, że decyzja ma charakter kryterialny i czasowy i będzie skorygowana, o co zabiegaliśmy. Pierwsza korekta wchodzi w życie dzisiaj" - napisał na Twitterze we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Na liście, poza sąsiadami Czarnogóry, znajdują się m.in. Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Czechy, Słowacja, Dania, Norwegia, Luksemburg, Niemcy i Izrael. Rząd Czarnogóry informował o pierwszych turystach, którzy zaczęli przyjeżdżać do ich kraju już w poniedziałek 1 czerwca.
Czarnogóra, starając się przyciągnąć europejskich turystów szukających bezpiecznego miejsca na spędzenie wakacji, reklamuje się jako miejsce wolne od koronawirusa, ponieważ oficjalnie nie odnotowano tu nowych przypadków zakażenia COVID-19 w ciągu ostatnich kilku tygodni.
Aktualizowana co tydzień lista krajów, których obywatele będą mogli przyjeżdżać do Czarnogóry, znajduje się na stronie Instytutu Zdrowia Publicznego Czarnogóry.
Wielka Brytania
Od 8 czerwca wszyscy przyjeżdzający do Wielkiej Brytanii - zarówno jej obywatele, jak i cudzoziemcy - muszą przejść obowiązkową dwutygodniową kwarantannę. Jak wyjaśnia rząd, wprowadzono ją, ponieważ obecnie to importowane zakażenia stanowią większe ryzyko.
Pasażerowie przybywający do Wielkiej Brytanii - samolotem, promem lub pociągiem - będą proszeni o podanie adresu, gdzie będą się izolować przez 14 dni. Za niewypełnienie formularza z tymi danymi grozi grzywna w wysokości 100 funtów.
Przyjeżdżający powinni w miarę możliwości udać się do miejsca izolacji własnym samochodem. Jeśli nie podadzą oni adresu, rząd zorganizuje dla nich zakwaterowanie, ale na ich koszt.
Osobom poddającym się izolacji nie wolno korzystać z transportu publicznego ani taksówek. Nie wolno im chodzić do pracy, szkoły, w miejsca publiczne ani przyjmować gości z wyjątkiem sytuacji, gdy potrzebują niezbędnego wsparcia. Nie wolno im również wychodzić na zewnątrz, aby kupić jedzenie lub inne niezbędne rzeczy, jeśli mogą liczyć na pomoc innych osób.
Cypr
Obywatele Polski, podobnie jak 19 innych państw, mogą też polecieć na Cypr, ale przy wjeździe muszą przedstawić aktualne badanie potwierdzające, że nie są zakażeni koronawirusem. Wymóg ten związany jest z bieżącą sytuacją epidemiczną w poszczególnych państwach i po 20 czerwca ma być zniesiony dla części krajów, ale na razie nie dla Polski.
Gdzie szukać informacji?
Pamiętajmy, że przed planowaniem wyjazdu najlepiej zasięgnąć w ambasadzie informacji dotyczących aktualnych obostrzeń w danym kraju lub sprawdzić najnowsze komunikaty na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
-
Marsz Miliona Serc zadedykowano pani Joannie, ale nikt jej nie zaprosił. "Moja historia została wykorzystana"
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Gdyby nie on, Ruda Śląska mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. "To bardzo źle, że nie został upamiętniony"
-
Wypadek na A1. Łódzka policja wydała oświadczenie: Kierowcą nie był funkcjonariusz ani jego syn
- Szef dyplomacji UE odwiedził Odessę. "Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba"
- Twitter, czyli "syndrom Szymborskiej-Gołoty". Prof. Matczak o "igrzyskowości polityki" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Wybory na Słowacji. Kolejki w Bratysławie. Kilka skarg na naruszenie ciszy wyborczej
- Orlen dba o nastroje wyborców, prezes Glapiński melduje prezesowi wykonanie zadania. A po wyborach "choćby potop"
- Mniejsze parówki, cieńszy papier toaletowy. Trwa masowe mydlenie oczu konsumentom