Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało nowe informacje o zachorowaniach i zgonach

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 383 nowye przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort poinformował także o śmierci kolejnych 12 chorych.
Zobacz wideo

Popołudniu resort podał, że odnotowano 188 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Śląsku - 113. W związku z COVID-19 zmarło kolejnych 7 osób. 

W porannym wtorkowym (19 maja) komunikacie resort zdrowia informował, że  badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 195 osób, a zmarło pięć osób. Nowe potwierdzone wynikami badań laboratoryjnych przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (150), dolnośląskiego (15), małopolskiego (13), warmińsko-mazurskiego (5), wielkopolskiego (5), zachodniopomorskiego (5) i podlaskiego (2).

Resort poinformował jednocześnie o śmierci kolejnych pięciu osób. Zmarli to: 68-leni mężczyzna w Zgierzu; 90-letnia kobieta w Ozimku; 87-letnia kobieta w Starachowicach; 86-letniego mężczyzny w Tychach; 58-letnniej kobiety w Kobiernicach. Jak podał resort wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

W sumie we wtorek 19 maja zanotowano 383 nowe przypadki koronawirusa i 12 zgonów. Liczba zakażonych koronawirusem: 19 268/948 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Koronawirus w Polsce. Bilans

W poniedziałek odnotowano łącznie 356 nowych zakażeń (w tym 205 na Śląsku, gdzie obecnie jest największe w kraju ognisko epidemii) oraz 11 zgonów.

Niedzielne dane mówiły o 272 nowych przypadkach, z czego aż 180 zanotowano na Śląsku, a 40 w Wielkopolsce. Ministerstwo Zdrowia informowało też o śmierci dziesięciu kolejnych osób, w większości cierpiały one na choroby współistniejące. 

W sobotę bilans nowych zachorowań wyniósł 241 przypadków, w tym 165 dotyczyło województwa śląskiego. Ponadto resort informował o ośmiu kolejnych osobach zmarłych. Byli to pacjenci w wieku od 67 do 92 lat, między innymi z Wolicy, Warszawy, Krakowa i Tychów. Większość z nich, jak podali urzędnicy, miała choroby współistniejące. 

Największy dobowy przyrost nowych zakażeń odnotowano w Polsce 12 maja - było to 556 przypadków. Największy dobowy przyrost zmarłych odnotowano natomiast 24 kwietnia - 40 osób.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

Od poniedziałku działalność mogą wznowić zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Otwarte mają zostać również restauracje i bary, z naciskiem na serwowanie posiłków i napojów w ogródkach lub w salach przy zachowaniu odległości między stolikami. Zwiększy się też limit osób w komunikacji miejskiej. Będzie on wynosił 30 procent wszystkich miejsc w pojeździe, a nie tylko połowę miejsc siedzących (jak obecnie).  

Wcześniej - 4 maja - przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów.

Koronawirus w Polsce. 103-latka najstarszym ozdrowieńcem

Przebywająca w szpitalu monoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu 103-latka, u której stwierdzono obecność koronawirusa, została uznana za ozdrowieńca. Kobieta została przywieziona do szpitala monoprofilowego 20 kwietnia z Domu Spokojnej Starości w Kościeliskach. Dyrektor szpitala Jarosław Kończyło poinformował, że pacjentka przeszła chorobę stosunkowo łagodnie.

W niedzielę do szpitala dotarły powtórzone wyniki testu na obecność koronawirusa. Podobnie jak poprzednie, były negatywne. Prawdopodobnie w poniedziałek pacjentka, już jako najstarsza w Polsce i jedna z najstarszych na świecie ozdrowieńców, opuści szpitalne mury.

Koronawirus w Polsce. Sytuacja na Śląsku

W tej chwili najtrudniejsza sytuacja epidemiologiczna panuje na Śląsku, gdzie stwierdzono już ponad 5,5 tys. przypadków koronawirusa, z czego znacznie ponad dwa tysiące dotyczy górników. 

Związkowcy z Sierpnia 80 i medycy apelują do górników, którzy pokonali koronawirusa o oddawanie krwi, by ich osocze mogło być wykorzystane w terapii osób gorzej przechodzących Covid-19. Chcą też zmiany przepisów, które nakazują górnikom odpracować dzień, w którym oddali krew. Pierwsi górnicy już zadeklarowali chęć oddania krwi, zaproponowali pomoc Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu MSWiA w Warszawie. Wspólna akcja medyków i górników jest także wyrazem sprzeciwu wobec hejtu, z jakim stykają się ostatnio obie grupy zawodowe.

DOSTĘP PREMIUM