Kiedy będą wyniki egzaminów 2020? Jak wygląda harmonogram rekrutacji do szkół średnich?

Minister edukacji Dariusz Piontkowski przedstawił podczas konferencji prasowej nieco zmieniony - w stosunku do pierwotnego planu - harmonogram rekrutacji do szkół średnich. Przypomniał także daty egzaminów oraz podał informację, kiedy dostępne będą ich wyniki.
Zobacz wideo

Podczas wtorkowej (19 maja) konferencji prasowej szef resortu edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przekazał informacje, kiedy będą wyniki egzaminów oraz harmonogram rekrutacji do szkół średnich. 

Harmonogram rekrutacji

Minister Dariusz Piontkowski przedstawił terminy rekrutacji do szkół średnich. Przyznał, że po konsultacjach harmonogram ten nieco się zmienił w stosunku do pierwotnego planu.

Szef resortu poinformował, że zdawać dokumenty do szkół będzie można od 15 czerwca do 10 lipca . Możliwe będzie złożenie podania w formie elektronicznej. Wówczas konieczne będzie również dosłanie kopii świadectwa. 

Szkoły, które wymagają umiejętności praktycznych, będą mogły je sprawdzić między 23 czerwca a 7 lipca.

Druga tura składania dokumentów w trakcie postępowania rekrutacyjnego - dodał szef MEN - rozpocznie się 31 lipca i skończy 4 sierpnia.

- Wtedy należy złożyć kopię, także wersję elektroniczną, zaświadczenia o egzaminie. W tych kilku dniach uczeń, mając już świadomość, jakie miał świadectwo, ile punktów otrzymał na egzaminie, może również zmienić swoją decyzję jeśli chodzi o szkoły, które chciałby wybrać w postępowaniu rekrutacyjnym - powiedział Piontkowski.

- Przewidujemy, że 12 sierpnia zostaną podane listy osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Tradycyjnie zostaną wywieszone na budynku szkoły, ale ze względu na stan epidemii będą mogły być zawieszone na stronie internetowej szkoły - poinformował.

Jak przekazał Piontkowski, zakwalifikowani uczniowie będą musieli dostarczyć oryginały świadectw i wyników egzaminów do szkoły. 19 sierpnia szkoły ogłoszą listę osób przyjętych.

Następnych kilka dni, mówił minister, zostanie przeznaczonych na odwoływanie się do komisji rekrutacyjnych i przyjmowanie uczniów tam, gdzie będą wolne miejsca.

Matury 2020. Kiedy wyniki i sesja poprawkowa?

Piontkowski przekazał, że wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych mają być dostarczone zdającym do 11 sierpnia, natomiast sesja poprawkowa dla osób, które nie zdały egzaminu z jednego przedmiotu przewidziana jest na początek września.  Podobnie, jak w terminie głównym, nie będzie można zdawać matury ustnej ze względów epidemicznych. Taka możliwość przysługuje jedynie osobom, które zamierzają zdawać na uczelnie zagraniczne. Według szacunków resortu będzie to jednak niewielka grupa maturzystów. 

Osoby poprawiające egzamin, wyniki otrzymają 30 września. 

Egzamin ósmoklasisty 2020. Kiedy wyniki? 

Termin główny egzaminu ósmoklasisty to 16-18 czerwca. Na początek lipca jest z kolei planowany egzamin dodatkowy dla osób, które z powodów losowych nie mogły przystąpić do egzaminu w terminie głównym.

Do 31 lipca obie te grupy otrzymają jednak zaświadczenia o wynikach egzaminu.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Kiedy wyniki?

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie dla uczniów techników czy szkół branżowych rozpocznie się 22 czerwca. Wyniki będą dostępne do 31 sierpnia. 

Egzamin zawodowy dla słuchaczy szkół policealnych. Kiedy wyniki? 

Egzamin zawodowy dla słuchaczy szkół policealnych odbędzie się w drugiej połowie sierpnia. Jak przekazał minister, informacja o wynikach dostarczona zostanie zdecydowanie później niż w przypadku pozostałych egzaminów. 

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM