Co z koloniami i obozami w tym roku? Minister edukacji: Ostatnie konsultacje dotyczące wytycznych

Czerwiec za pasem, rodzice już od dawna martwią się o wakacyjny wypoczynek swoich dzieci. Z powodu epidemii koronawirusa pod znakiem zapytania stanęły bowiem tegoroczne kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży.
Zobacz wideo

Pandemia koronawirusa nie tylko uniemożliwiła wypoczynek dorosłym, którzy dokonali rezerwacji poza granicami kraju, ale postawiła także pod znakiem zapytania tegoroczną organizację kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży także w Polsce.

Kolonie i obozy. Czy odbędą się w tym roku? 

Podczas wtorkowej (19 maja) konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski był pytany, czy kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży odbędą się w tym roku oraz dostępne będą wytyczne dla organizatorów. - W tej chwili trwają ostatnie konsultacje dotyczące tego, jak te wytyczne mogłyby wyglądać. Mamy nadzieję, że w najbliższych dniach będziemy w stanie już te wytyczne pokazać. Wydaje się więc, że w tym roku będzie można taki wypoczynek dla dzieci i młodzieży zorganizować, aczkolwiek przy specjalnych obostrzeniach, które za chwilę opublikujemy - podkreślił szef resortu edukacji. 

Kolonie i obozy. Łukasz Szumowski: Musimy sobie jeszcze dać dwa tygodnie

O wytyczne dotyczące kolonii i obozów pytany był także we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

- Nie wykluczam, że przy bardzo dobrym trendzie (spadającej liczby zakażeń - red.) będzie można uwolnić tę część, ale pamiętajmy, że tutaj musimy bardzo dobrze uregulować odpowiedzialność zarówno rodzica, jak i organizatora; opisać sytuację, co się stanie, kiedy jedno z dzieci będzie miało gorączkę, czy reszta ma być kwarantannowana, czy nie, czy rodzice mają wtedy odbierać dzieci, czy nie; gdzie mają mieć zgody na pobranie ewentualnie testów itd. - wyjaśniał. 

Jak zaznaczył Szumowski mimo tego, że jest już bardzo mało czasu, a firmy turystyczne zadają pytania o m.in. kwestię przedpłat, "z punktu widzenia zdrowotnego, epidemicznego musimy sobie jeszcze dać te dwa tygodnie, żeby tutaj ocenić, już bez tego ogniska dużego na Śląsku, jak wygląda trend w Polsce". 

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM