"Zabawa w chowanego" to film homofobiczny? Sekielski: To niesprawiedliwe i krzywdzące

Mówienie, że film jest homofobiczny czy że my jesteśmy homofobami, to olbrzymie nadużycie. Nie zrobiliśmy filmu o tym, że homoseksualiści krzywdzą dzieci. Zarówno heteroseksualni, jak i homoseksualni księża do spółki biorą udział w zmowie milczenia - mówił w TOK FM Tomasz Sekielski.

W sobotę ukazał się nowy film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Dokument opowiada o problemie molestowania seksualnego dzieci przez duchownych i przede wszystkim - tuszowania tego procederu przez kościelnych hierarchów. Agata Kowalska, prowadząca "Analizy" w TOK FM, oceniła, że nowe dzieło Sekielskich - choć szalenie istotne w kwestii demaskowania pedofilii wśród kleru - ma jednak homofobiczny wydźwięk. - Nie można łączyć orientacji seksualnej z zaburzeniami. Nagle w filmie pojawiają się prawicowi publicyści i ksiądz, którzy swobodnie żonglują określeniami "homolobby", "lawendowa mafia" czy "siejące spustoszenie środowisko homoseksualne". To jest bardzo krzywdzące połączenie dla tych z nas, którzy na co dzień spotykają się z określeniami, np. "tęczowa zaraza". Pogłębia to nienawiść i homofobię, a nie odnosi się do tematu filmu - powiedziała Kowalska.

Tomasz Sekielski, jeden z twórców filmu, odpierał te zarzuty. - Uważam, że takie stawianie sprawy jest niesprawiedliwe i krzywdzące. Mówienie, że film jest homofobiczny czy że my jesteśmy homofobami, to olbrzymie nadużycie. Jest mi niezmiernie przykro, gdy słyszę coś takiego - stwierdził Sekielski i dodał, że czuje się w tej chwili "publicznie wybatożony i napiętnowany". Wyjaśniał, że w filmie "Zabawa w chowanego" nikt nie stawia znaku równości między homoseksualizmem a pedofilią. - O "lawendowej mafii", takiej nieformalnej strukturze w instytucji Kościoła, Frederic Martel napisał książkę "Sodoma" - podkreślał Sekielski. 

Kowalska odpowiedziała, że w filmie padają takie określenia, ale nikt nie stara się ich komentować, nadać im kontekstu. - Wspominamy o tym, ponieważ częścią tej zmowy milczenia jest także istnienie takiej nieformalnej struktury. Ludzi, którzy mają tajemnice, którzy być może są szantażowani - mówił Sekielski. Zdaniem prowadzącej takie określenia są bardzo krzywdzące, a nie mają nic wspólnego z opowiadaną historią. - Przemoc wobec dzieci nie ma nic wspólnego z orientacją. To, że ksiądz molestuje chłopca, a nie dziewczynkę, nie świadczy o jego orientacji seksualnej - przekonywała Kowalska.

- Czy w tym filmie jest powiedziane, że ktokolwiek krzywdzi kogokolwiek ze względu na orientację seksualną? Nie. Jest mówienie o zmowie milczenia, której elementem jest także funkcjonowanie homolobby - odpierał zarzuty Sekielski i apelował, aby nie wmawiać mu, że zrobił film o tym, że "homoseksualiści krzywdzą dzieci". - Zarówno heteroseksualni, jak i homoseksualni księża do spółki biorą udział w zmowie milczenia - dodawał.

Sekielski podkreślał jednak również, że "istnieje nieformalna grupa w Kościele, która ukrywa pewne rzeczy, bo łączy ich tajemnica związana z ich orientacją seksualną". - O tym pisze zdeklarowany gej Martel. Badał to zjawisko i opisywał te mechanizmy. Gwarantuję pani, że są w polskim Kościele miejsca, gdzie karierę robiło się i robi ze względu na orientacje seksualną. Są miejsca, gdzie dochodziło do przemocy seksualnej w seminariach - wyjaśniał Tomasz Sekielski.  

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (158)
"Zabawa w chowanego" to film homofobiczny? Sekielski: To niesprawiedliwe i krzywdzące
Zaloguj się
 • nelsonpuszysty

  Oceniono 32 razy 20

  Pani Agata Kowalska jest niewątpliwie osobą o ponadprzeciętnej inteligencji, wiedzy i dociekliwości, gubi ją jednak nieznośnie doktrynerskie i stronnicze podejście do tematyki LGBTI. Dzisiaj w rozmowie z T.Sekielskim przekroczyła naprawdę wszelkie limity obłudnej stronniczości, strzelając swymi zarzutami jak kulą w płot. W zasadzie uczyniła wielką łaskę filmowcowi, rozmawiając z nim o poruszonych w filmie sprawach, zostawiając sobie na deser ten wykonany na nim publicznie akt samosądu. Wielki szacunek dla Sekielskiego za to, że zachował spokój i wyrozumiałość w tej sytuacji. Gdyby p. Kowalska rozmawiała z Lechem Wałęsą o strajku w stoczni w sierpniu '80, zapewne zarzuciłaby mu złamanie przepisów BHP podczas skoku przez płot, a Irenie Sendlerowej przeprowadzanie żydowskich dzieci przez ulicę na czerwonym świetle z narażeniem ich życia. Audycję "Analizy" postanawiam od dziś omijać szerokim łukiem, życząc p. Kowalskiej rozmówców równie wyrozumiałych dla jej nieposkromionej polemicznej namiętności, co Tomasz Sekielski.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 27 razy 19

  Poruszono jeden z wątków opisanych w niejednej książce.
  Chodzi o nadreprezentację homoseksualistów w Watykanie.
  Co to ma wspólnego z homofobią, pojęcia nie mam.
  To jest stwierdzenie faktów. To dosyć wyraźny przekaz, że ta instytucja jest zakłamana w sprawach seksu do granic możliwości.
  W pozostałych też.

 • wasyll11

  Oceniono 25 razy 15

  Szanowna Pani - od kiedy ujawnianie przestępstw i perfidni pedofili jest homofobiczne ??? To zwykłe obracanie kota ogonem a z osób robienie z kata ofiary !!!

 • europa400

  Oceniono 29 razy 13

  mówić o pedofilii bez kontekstu homoseksualnego to manipulacja i tyle.
  Sekielscy powiedzieli prawdę.

 • hejter-skejter

  Oceniono 18 razy 12

  "To, że ksiądz molestuje chłopca, a nie dziewczynkę, nie świadczy o jego orientacji seksualnej – przekonywała Kowalska".
  Oczywiście. Twierdzenie, że chłopców molestują homoseksualiści, to podła homofobia.

 • wiesio_kopyto

  Oceniono 20 razy 10

  A homoseksualiści to osoby nieskazitelne i nigdy, przenigdy nie popełniły żadnego przestępstwa.

 • hikuj13

  Oceniono 15 razy 5

  wytłumaczcie tej pani (kimkolwiek ona jest) że to jest film o mafii, zmowie milczenia i ukrywaniu przestępstw
  bo wyraźnie nie zrozumiała treści tego filmu

 • realizmforte2

  Oceniono 15 razy 5

  Przestańcie dzielić włosa na czworo, nie komentujcie wypowiedzi psychopatów. Przecież w pierwszym odcinku demaskowano księdza, który molestował dziewczynki.
  Obrona przez atak i odwracanie kota ogonem to ich metody. Irytuje tylko, że jest ich masa w polskim społeczeństwie. Dlaczego ?? - Tym trzeba się poważnie, naukowo zając.

 • rtrwt

  Oceniono 8 razy 4

  Mam wykupiony dostęp do TOK FM i dlatego uważam, że mam prawo się wypowiedzieć.

  Po zaoraniu Trójki 4 lata temu, to jest teraz moje radio. Słucham TOK FM na okrągło.

  I powiem tak:
  Jedyny prowadzący, który poziomem zawodowym mocno odbiega od całej reszty publicystów tej rozgłośni to właśnie Pani Agata Kowalska. Ostatnio po 18, jak tylko ją słyszę, przełączam kanał. Na cokolwiek innego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX