Jacek Kurski znów ma być prezesem TVP. Stanowisko stracił na niespełna trzy miesiące

Jacek Kurski może wrócić na stanowisko prezesa Telewizji Polskiej. O głosowanie w tej sprawie poinformował szef Rady Mediów Narodowych - Krzysztof Czabański.
Zobacz wideo

Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl, Krzysztof Czabański dał członkom Rady Mediów Narodowych dwa dni na głosowanie korespondencyjne w sprawie powołania Jacka Kurskiego na prezesa Telewizji Polskiego. Rada ma głosować również nad rozszerzeniem zarządu TVP z trzech do czterech osób.

Przypomnijmy, Jacek Kurski został odwołany ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej na początku marca, przy okazji sporu o udzielenie mediom publicznych rekompensaty w wysokości około 2 mld zł. Media spekulowały, że odejścia Kurskiego oczekiwał prezydent Andrzej Duda, który stał wówczas przed wyborem - podpisać czy nie podpisywać ustawy przyznającej mediom te pieniądze. Kurski zresztą sam "oddał się do dyspozycji prezydenta", choć teoretycznie ten nie ma wpływu na obsadę zarządu w mediach publicznych. 

Jacek Kurski z zarządu TVP zupełnie jednak nie odszedł - został bowiem jego doradcą. Do pełnienia obowiązków prezesa został oddelegowany z kolei szef rady Macie Łopiński, który już na wstępie podkreślał, że przejmuje tę funkcję jedynie tymczasowo. 

Teraz - o powrocie Jacka Kurskiego na fotel prezesa decydować ma Rada Mediów Narodowych, w której większość mają przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztof Czabański, posłanka Joanna Lichocka i eurodeputowana Elżbieta Kruk. W radzie są jeszcze Juliusz Braun (z rekomendacji PO) i Grzegorz Podżorny (z Kukiz ’15).

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM