Dzień Żółwia w TOK FM. Słuchaj radia oraz podcastów i dowiedz się więcej!

W sobotę obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. Z tej okazji na antenie TOK FM, na portalu i w podcastach pojawia się wiele żółwiowych wątków.

Partnerem akcji jest lubelska Fundacja Epicrates, która prowadzi ośrodek rehabilitacji i opieki nad bezdomnymi zwierzętami egzotycznymi (w tym żółwiami), będący częścią Lubelskiego Schroniska dla Zwierząt.

"Żółwiowa" ramówka TOK FM:

18.00 - Szkoda czasu na złe seriale (Zuzanna Piechowicz i Anna Piekutowska). Rozmowa o żółwiach w popkulturze.

19.00 - Weekend Radia TOK FM (Ewa Podolska). Adam Hryniewicz, herpetolog z warszawskiego zoo nadzorujący projekt reintrodukcji żółwia błotnego opowie o przywracaniu tego gatunku na terenie Mazowsza. 

Wierzę w zwierzę (Dorota Sumińska). Gośćmi programu będą: Karolina Mol Woźniak, opiekunka zwierząt w Terrarium Wrocławskiego ZOO, która pomagała opiekować się, leczyć i zwierzęta skonfiskowane przemytnikom oraz Anna Mekarska, prezes Fundacji ZOO Wrocław DODO opowie o ochronie gatunkowej żółwi.

Podcasty o żółwiach

Światowy Dzień Żółwia: zaglądamy do schroniska dla żółwi, ośrodka hodowli żółwia błotnego, gabinetu weterynarza i do mitologii

Dwa lata temu z okazji Światowego Dnia Żółwia w "OFF Czarku" Cezary Łasiczka rozmawiał z Bartłomiej Gorzkowskim, terrarystą z Lubelskiego Egzotarium i Fundacji Epicrates. Kierownik schroniska dla żółwi mówił o odławianiu gatunków inwazyjnych – np. żółwi czerwonolicych wypuszczanych od dziesięcioleci do rzek i stawów przez nieodpowiedzialnych właścicieli. Przybliżał jedynego naturalnego występującego żółwia w Polsce – żółwia błotnego. Mówił o gatunkach niebezpiecznych – żółwiu jaszczurowatym i sępim, które bez problemu mogą odgryźć człowiekowi palec czy całą rękę.

Doktor Dorota Sumińska jedną z audycji "Wierzę w zwierzę" poświęciła  gadom występującym w Polsce. Mówiła o zaskrońcu, żmii zygzakowatej, ale i o żółwiu błotnym. Mówiła też o żółwiach egzotycznych wypuszczanych do akwenów w naszym kraju.

U Przemysława Iwańczyka, o żółwiu, którego zobaczono pierwszy raz od 100 lat. Na Galapagos jest kilka podgatunków żółwi słoniowych. Jeden z nich pojawił się pierwszy raz od 100 lat – chelonoidis phantasticus. O tym, jak szuka się żółwi i o tym, jak to możliwe, że duży żółw skutecznie ukrywał się przez całe stulecie mówi Piotr Piliczewski - doktorant Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, który zajmuje się ekologią i zachowaniem ptaków oraz gadów.

Dr hab. Zuzanna Jakubowska-Vorbrich z Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW mówiła w audycji "OFF Czarek" o historii podróży na Wyspę Wielkanocną, Rapa Nui, oraz lokalnych legendach, m.in. o legendzie o dziewczynie i żółwiu.

"Pierwszy prawdziwy żółw mieszkał w Polsce". Pasjonat opowiada o wykopaliskach, tworzeniu modelu żółwia (jest dostępny w Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury). 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM