Dzień Żółwia w TOK FM. Słuchaj radia oraz podcastów i dowiedz się więcej!
Partnerem akcji jest lubelska Fundacja Epicrates, która prowadzi ośrodek rehabilitacji i opieki nad bezdomnymi zwierzętami egzotycznymi (w tym żółwiami), będący częścią Lubelskiego Schroniska dla Zwierząt.
"Żółwiowa" ramówka TOK FM:
18.00 - Szkoda czasu na złe seriale (Zuzanna Piechowicz i Anna Piekutowska). Rozmowa o żółwiach w popkulturze.
19.00 - Weekend Radia TOK FM (Ewa Podolska). Adam Hryniewicz, herpetolog z warszawskiego zoo nadzorujący projekt reintrodukcji żółwia błotnego opowie o przywracaniu tego gatunku na terenie Mazowsza.
Wierzę w zwierzę (Dorota Sumińska). Gośćmi programu będą: Karolina Mol Woźniak, opiekunka zwierząt w Terrarium Wrocławskiego ZOO, która pomagała opiekować się, leczyć i zwierzęta skonfiskowane przemytnikom oraz Anna Mekarska, prezes Fundacji ZOO Wrocław DODO opowie o ochronie gatunkowej żółwi.
Podcasty o żółwiach
Światowy Dzień Żółwia: zaglądamy do schroniska dla żółwi, ośrodka hodowli żółwia błotnego, gabinetu weterynarza i do mitologii
Dwa lata temu z okazji Światowego Dnia Żółwia w "OFF Czarku" Cezary Łasiczka rozmawiał z Bartłomiej Gorzkowskim, terrarystą z Lubelskiego Egzotarium i Fundacji Epicrates. Kierownik schroniska dla żółwi mówił o odławianiu gatunków inwazyjnych – np. żółwi czerwonolicych wypuszczanych od dziesięcioleci do rzek i stawów przez nieodpowiedzialnych właścicieli. Przybliżał jedynego naturalnego występującego żółwia w Polsce – żółwia błotnego. Mówił o gatunkach niebezpiecznych – żółwiu jaszczurowatym i sępim, które bez problemu mogą odgryźć człowiekowi palec czy całą rękę.
Doktor Dorota Sumińska jedną z audycji "Wierzę w zwierzę" poświęciła gadom występującym w Polsce. Mówiła o zaskrońcu, żmii zygzakowatej, ale i o żółwiu błotnym. Mówiła też o żółwiach egzotycznych wypuszczanych do akwenów w naszym kraju.
U Przemysława Iwańczyka, o żółwiu, którego zobaczono pierwszy raz od 100 lat. Na Galapagos jest kilka podgatunków żółwi słoniowych. Jeden z nich pojawił się pierwszy raz od 100 lat – chelonoidis phantasticus. O tym, jak szuka się żółwi i o tym, jak to możliwe, że duży żółw skutecznie ukrywał się przez całe stulecie mówi Piotr Piliczewski - doktorant Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, który zajmuje się ekologią i zachowaniem ptaków oraz gadów.
Dr hab. Zuzanna Jakubowska-Vorbrich z Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW mówiła w audycji "OFF Czarek" o historii podróży na Wyspę Wielkanocną, Rapa Nui, oraz lokalnych legendach, m.in. o legendzie o dziewczynie i żółwiu.
"Pierwszy prawdziwy żółw mieszkał w Polsce". Pasjonat opowiada o wykopaliskach, tworzeniu modelu żółwia (jest dostępny w Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury).
DOSTĘP PREMIUM
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Egzorcyści naoglądali się horrorów? "Oczywiście, że tak!". O. Gużyński o specyficznym uwiedzeniu
- Haiti - "upadłe państwo" bez prezydenta i parlamentu. "Struktury państwowe i przestępcze przenikają się ze sobą"
- TOK FM gra z WOŚP! Licytuj kawę do "Poranka TOK FM", udział w audycjach czy 100-letni Dostęp Premium [LISTA LICYTACJI]
- "Nigdy nie wiemy, czym może się skończyć infekcja". 31. Finał WOŚP na walkę z sepsą. "Kluczowe są sprzęt i czas"
- Myśliwce F-16 "same wojny nie wygrają". Gen. Bieniek studzi nastroje ws. samolotów dla Ukrainy
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- AAAA Rakietę tanio sprzedam. Garażowana, niebita, nosi ślady użytkowania
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Trwa kolejny finał. Ile pieniędzy już zebrano?
- "Bajki o żelaznym wilku". Petr Pavel nie wciągnie Czech bardziej w wojnę. Ale ma ważną rolę do odegrania