Niedźwiedzie z ZOO w Warszawie czeka przeprowadzka. "Misie na wybieg od ulicy już nie wrócą"

Dwie niedźwiedzice z warszawskiego ZOO, które żyją na wybiegu przy Al. Solidarności, zostaną przeniesione do wnętrza ogrodu. Dyrekcja ZOO i władze miasta podjęły taką decyzję, po tym, jak w ubiegły czwartek na wybieg wtargnął pijany mężczyzna.

- Bezpieczeństwo zwierząt w warszawskim ZOO jest najważniejsze. Po ostatnim, oburzającym incydencie razem z dyrekcją ZOO podjęliśmy decyzję o przeniesieniu niedźwiedzi do wnętrza ogrodu. Operację przeprowadzimy w najbliższych dniach. Misie na wybieg od ulicy już nie wrócą - napisała w sobotę na Twitterze rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Informację tę potwierdziła Anna Karczewska z ogrodu zoologicznego. Podkreśliła, że przeniesienie zwierząt nie jest prostym zadaniem. Wyjaśniła, że nie chodzi tylko o przygotowanie odpowiedniego miejsce dla niedźwiedzi, ale także przeprowadzenie całej operacji. - Niedźwiedź to nie piesek, którego można wziąć pod pachę i przenieść powiedziała Karczewska.

Przeniesienie będzie dla zwierząt stresową sytuacją, tym bardziej, że nie są to młode zwierzęta. Dwie starsze samice trafiły do stołecznego ZOO w 2007 r. ze szkoły cyrkowej w Julinku.

Bił i podtapiał zwierzęta

Do incydentu na wybiegu dla niedźwiedzi przy Al. Solidarności doszło w czwartek przed południem. Mężczyzna prawdopodobnie przeskoczył barierki od strony ulicy; wpadł do fosy i w pewnym momencie próbował podtopić pływającą w wodzie niedźwiedzicę. Później ratował się ucieczką na skałę, skąd ewakuowała go straż pożarna.

Mężczyznę - zaraz po wydostaniu z wybiegu - zatrzymała policja. Badanie alkomatem wykazało, że miał w wydychanym powietrzu 1,5 promila alkoholu. Został przewieziony do szpitala, gdzie okazało się, że ma jedynie kilka otarć naskórka. Po badaniach 23-latek trafił na komendę, gdzie po wytrzeźwieniu przedstawiono mu zarzuty znęcania się nad niedźwiedzicą oraz zakłócenia miru. Mężczyzna wyraził wolę dobrowolnego poddania się karze m.in. dwóch lat prac społecznych i 5 tys. zł na rzecz ochrony zwierząt.

Po incydencie ogród zoologiczny wydał oświadczenie, z którego wynika, że 37-letnia niedźwiedzica wyszła z ataku bez szwanku, ale była mocno zestresowana.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Niedźwiedzie z ZOO w Warszawie czeka przeprowadzka. "Misie na wybieg od ulicy już nie wrócą"
Zaloguj się
 • dd_

  Oceniono 6 razy 6

  Szkoda że misie były przyjazne. Powinny wpieprzyć gostka z kopytami.

 • Tadeusz Karczewski

  Oceniono 2 razy 2

  Zostawic tego durnia misiom.zabawa bylaby przednia.miski mieliby tylko lekkiego kaca.

 • liwia01

  Oceniono 4 razy 2

  Doszło do tego,że nawet dzikie zwierzęta trzeba chronić przed największym i najliczniejszym szkodnikiem na Ziemi.Cywilizacja pełną gębą,jest z czego być dumnym.

 • nieotake

  Oceniono 1 raz 1

  Tak się dolą misiaczków wszyscy teraz przejęli, a pis z kulową nogą już nie pamięta o ulubionej przytulance Androniego Zamachowicz - czy ktoś z Was, misiologów, się zatroszczył, jakie odtrącony misio-PiSsio ma obecnie warunki?
  Czy ma wybieg?
  Taki super duper?
  To przecież ważne - on taki rozbrykany...

 • xt-s

  0

  I właśnie widzimy, że o kształcie stolicy decyduje nie zamysł, idee urbanistyczne, itp, tylko chuligańskie wybryki są zajważniejsze. A ani miasto, ani ZOO, ani policja, ani wreszcie same misie nie są w stanie uchronić się przed jednym pijanym młodzieńcem, którego chuligaństwo powoduje, że to misie zostaną przeprowadzone.
  To tak a propos właśnie przyjętychj regulacji o tym, czy bijący mąż, czy bita żona musi do czasu wyroku sądowego opuścić swoje mieszkanie.

 • rzydeta

  Oceniono 1 raz -1

  Kuhwa jego mać, to do pałowania jednego antykaczystowskiego demonstranta wysyła się cały oddział, ale do pilnowania dwóch misiów - symbolu prawobrzeżnej Warszawy nie da się znaleźć nawet jednego stójkowego? Trzaskowski nieźle zaczął, ale jeśli nie wpłynie na zmianę tej decyzji, to duża część warszawiaków mu tego nie wybaczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX