Pogoda. Ostrzeżenia przed burzami z gradem dla czterech województw

W poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Wiatr w porywach może osiągnąć do 60 km/h.
Zobacz wideo

IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Na obszarach objętych ostrzeżeniem prognozuje się burze z opadami wynoszącymi miejscowo do 30 mm. Wiatr w porywach może osiągnąć do 60 km/h.

Ostrzeżenia obowiązują od poniedziałkowego południa do wieczora.

W niedzielę podobne ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem zostały wydane dla województwa śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Niekorzystne warunki w Tatrach i Bieszczadach

W niedzielę (24 maja) na szczytach Tatr w niedzielę spadł śnieg. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. W wielu miejscach występują oblodzenia - ostrzegał Tatrzański Park Narodowy.

Na Kasprowym Wierchu spadło około 2 cm śniegu, a temperatura na szczycie rano wynosiła 2 stopnie mrozu. Tatrzańskie szczyty przykrywała gęsta mgła.

"Na szlakach jest ślisko, mokro i błotniście (błoto w dużych ilościach zalega na Ścieżce nad Reglami, na odcinku między Doliną Chochołowską, a Lejową). W wyższych partiach Tatr stary, zmrożony śnieg pokryła cienka warstwa świeżego śniegu. Powyżej górnej granicy lasu w wielu miejscach nadal zalega zmrożony i twardy śnieg oraz występują oblodzenia (...)" -  czytamy w komunikacie przygotowanym przez TPN.

Park przestrzega także przed wchodzeniem na tafle tatrzańskich stawów, które obecnie rozmarzają. Lód jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.

W poniedziałek burze mogą wystąpić w ciągu dnia w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. - Wybierając się w góry trzeba też pamiętać, że po ostatnich opadach deszczu niektóre szlaki są błotniste i śliskie - ostrzegał ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jerzy Godawski.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM