Manowska oficjalnie powołana na I prezes SN. "Wymiar sprawiedliwości nie może być ręcznie sterowany"

Andrzej Duda powołał Małgorzatę Manowską na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz Michała Laskowskiego na Prezesa SN kierującego pracą Izby Karnej. - Dołożę wszelkich starań, aby sąd ten, jak dotychczas jest i był symbolem i ostoją niezależności wymiaru sprawiedliwości i niezawisłości sędziowskiej - powiedziała Manowska.
Zobacz wideo

Akty powołania na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej wręczone zostały przez Prezydenta RP we wtorek. Jak zaznaczył podczas uroczystości Andrzej Duda, decyzja o powołaniu na stanowisko Małgorzaty Manowskiej i Michała Laskowskiego wynika z prerogatywy przynależnej głowie państwa. - Jest to bardzo ważny moment również dla polskiego państwa, ponieważ Sąd Najwyższy odgrywa w Rzeczypospolitej Polskiej ogromnie ważną rolę jako jeden z najważniejszych elementów trzeciej władzy - powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że SN to jeden z trzech najważniejszych podmiotów władzy sądowej, w którym sędziowie zajmują się najważniejszymi państwowymi sprawami w danym obszarze wymiaru sprawiedliwości.

Podkreślił również, że cieszy się z wyboru kandydatów. - Cieszę się z tego wyboru i z tego momentu, kiedy państwo obejmujecie swoje urzędy, nie tylko ze względu na to, że zapełnione zostają te bardzo ważne miejsca, jeżeli chodzi o zarządzanie tymi podmiotami, jakimi są SN i Izba Karna w SN, ale cieszę cię również z samego wyboru, z tego kto obejmuje te urzędy. Jesteście Państwo obydwoje sędziami od samego początku swojej kariery prawniczej - zaznaczył prezydent.

Zwrócił też uwagę na rolę SN, którego orzeczenia powinny być autorytetem oraz rolę Izby Karnej w SN. - Aby ta izba funkcjonowała jest ogromnie ważne. Bardzo często wyroki wydawane przez tę Izbę elektryzują opinię publiczną. Ma ona zatem na swoich barkach ogromną odpowiedzialność - stwierdził Duda.

Podczas wtorkowej uroczystości wyraził też nadzieję, że te nominacje wprowadzą pewne uspokojenie w SN. - Wiemy doskonale, jaka była ostatnio sytuacja, było tam wiele niepokoju, zapewne będzie bardzo wiele dyskusji. Ubolewam nad wszystkimi upolitycznionymi głosami z SN. Bardzo proszę Państwa prezesów, abyście starali się Państwo tonować nastroje wśród swoich koleżanek i kolegów - powiedział prezydent.

Manowska zapewnia "niezależność i niezawisłość" Sądu Najwyższego

Małgorzata Manowska - po odebraniu powołania na urząd - powiedziała dziennikarzom zebranym w holu Sądu Najwyższego, że dołoży wszelkich starań, aby sąd ten, "jak dotychczas jest i był symbolem i ostoją niezależności wymiaru sprawiedliwości i niezawisłości sędziowskiej".

Wyraziła przekonanie, że dzięki swojej pracowitości i zaangażowaniu "całej załogi SN" ten cel będzie całkowicie realizowany. - Bardzo się cieszę, że całe swoje doświadczenie długoletnie sędziowskie i akademickie będę mogła poświęcić dla służby Sądowi Najwyższemu oraz dla jego pracowników - powiedziała I prezes SN.

Manowska pytana o zapowiadaną przez nią podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN inicjatywę formalnego wyeliminowania uchwały trzech Izb SN przez cały skład tego sądu, odpowiedziała, że będzie to konsultować z prezesami izb.

Poinformowała, że zmierza na spotkanie z prezesami wszystkich Izb SN, na którym wspólnie będą uzgadniane te decyzje. - Wymiar sprawiedliwości nie może być ręcznie sterowany i wszystkie decyzje, które ważą na autorytecie SN, muszą być uzgadniane i wypracowywane w ramach demokratycznej dyskusji - dodała.

Pytana dlaczego jej powołanie odbyło się w tajemnicy, odparła: "W jakiej tajemnicy? W żadnej tajemnicy".

Zmiany personalne w Sądzie Najwyższym

O powołaniu Małgorzaty Manowskiej na I Prezesa Sądu Najwyższego, a Michała Laskowskiego na Prezesa SN kierującego pracą Izby Karnej prezydent zdecydował w poniedziałek.

Małgorzata Manowska sędzią SN jest od października 2018 r., orzeka w Izbie Cywilnej. Wcześniej przez kilkanaście lat była sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie. W 2007 r. przez kilka miesięcy pełniła funkcję wiceministra w resorcie sprawiedliwości kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę. Od stycznia 2016 r. kierowała też krakowską Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury.

Natomiast Michał Laskowski został powołany na sędziego SN w październiku 2009 r. Przez niemal cztery lata był rzecznikiem prasowym Sądu Najwyższego; zrezygnował z tej funkcji po wygaśnięciu kadencji I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Wcześniej przez wiele lat orzekał w sądzie rejonowym, następnie wojewódzkim i apelacyjnym. Pełnił również funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM