Kiedy pójdziemy do kina i teatru? Od kiedy możliwe wesela? Rząd podał termin
Morawiecki zaznaczył, że Polska może dzisiaj podejmować inne decyzje niż niektóre kraje, ponieważ powoli "odzyskujemy pole" i "stajemy na twardym gruncie", jeśli chodzi o koronawirusa.
Kiedy otwarte zostaną kina?
6 czerwca zdjęte zostaną więc ograniczenia z m.in. z kin, teatrów, filharmonii, basenów, siłowni, solariów, salonów masażu, klubów fitness. Wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby. Przy otwieraniu poszczególnych obiektów koniecznie będzie zachowanie zasad epidemicznych i sanitarnych. - Bo wiemy z doświadczeń z innych krajów, że to są bardzo często ogniska nowych zakażeń - mówił szef rządu.
Jak doprecyzował wicepremier Piotr Gliński, jeśli chodzi o kina, teatry, filharmonie, cyrki czy audytoria w domach kultury ich otwarcie nie jest obowiązkiem, ale możliwością. - Jedni chcą jak najszybciej się otwierać, inni potrzebują czasu - tłumaczył.
Minister dodał, że widownia będzie mogła być wypełniona do 50 proc. Konieczne będzie także noszenie maseczek.
Od 30 maja możliwe będzie też organizowanie zgromadzeń na 150 osób. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że wydarzenia te należy organizować z zachowaniem dystansu, aby ograniczyć ryzyko transmisji koronawirusa. Zastrzegł także, że dla zachowania absolutnego bezpieczeństwa, decyzję i zalecenia dotyczące organizacji takich wydarzeń podejmować będzie Główny Inspektor Sanitarny, Wojewódzki Inspektor Sanitarny we współpracy z wojewodą.
- Może się tak zdarzyć, że będą ogniska koronawirusa i akurat w tym miejscu ktoś zapragnie zrobić zgromadzenie. Należy tu zachować zdrowy rozsądek, pewne kwestie bezpieczeństwa będą tu zastosowane - zaznaczył szef rządu.
Piotr Gliński dodał, że możliwość zorganizowania zgromadzeń dotyczy również koncertów plenerowych, przy zachowaniu rygorów sanitarnych.
Wesela. Od kiedy można je organizować?
Mateusz Morawiecki powiedział także podczas konferencji prasowej, że wesela będą mogły odbywać się od 6 czerwca z udziałem 150 gości. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.
Także od soboty 30 maja, zdejmowane będa ograniczenia w liczbie osób, które będą mogły przebywać na terenie sklepu czy restauracji. Od niedzieli 31 maja nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, choć konieczne będzie zachowanie 2 metrów odległości.
Od kiedy nie trzeba będzie nosić maseczek? >>> czytaj tutaj
Koronawirus w Polsce. Kolejny etap luzowania obostrzeń
We wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz informował, że pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żeby odnotowano wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń. - Poza jednym województwem - śląskim, gdzie wskaźnik reprodukcji wirusa to 1,33, w pozostałych województwach notujemy wskaźnik zachorowalności poniżej jednego, to znaczy, że jedna osoba zaraża mniej niż jedną osobę - zaznaczył. Andrusiewicz poinformował też, że obecnie nie ma nowych ognisk choroby.
Sam Łukasz Szumowski mówił w poniedziałek w TOK FM: "Widać wyraźnie, że w wielu województwach ten wskaźnik zakażania się wzajemnego spada i to dość gwałtownie. Oczywiście wiemy, że największym problemem pozostają ogniska na Śląsku, ale są one ograniczone do kopalni i w tej chwili "wymazujemy" rodziny górników, którzy już zostali przebadani".
Przypomnijmy, że od 18 maja działać mogą kina plenerowe, można również robić nagrania i próby bez publiczności, odbywać się mogą także lekcje indywidualne w szkołach artystycznych. Pracować też można na małych planach filmowych.
Wciąż nie ma decyzji o przywróceniu działalności szkół i uczelni wyższych. Od 25 maja możliwe jest prowadzenie zajęć opiekuńczo-dydaktycznych dla szkół podstawowych, a następnie konsultacji także dla uczniów, którzy będą chcieli poprawić swoje oceny. - A czy jeszcze w tym roku, w kolejnym tygodniu wrócimy na te trzy ostatnie tygodnie czerwca, to wraz z ministrem zdrowia, ministrem edukacji narodowej podejmiemy tę decyzję w ciągu najbliższego tygodnia, maksymalnie 10 dni - mówił we wtorek Morawiecki.
Koronawirus w Polsce. Bilans
Według najnowszych danych łącznie zanotowano dotąd ok. 22 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem, zmarło ponad tysiąc osób, a wyzdrowiało ponad 10 tys. pacjentów.
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
-
Radosław Fogiel na TikToku pyta, "za co nienawidzicie PiS". "Jest cwany. Wpuszcza nas w pułapkę"
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Wyrzucono nas jak stare buty". Rolnicy nie odpuszczą min. Kowalczykowi. Będzie dymisja?
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
- "Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
- PiS na banowanym Tik Toku, kłopoty banku start-upów i coraz doskonalsza sztuczna inteligencja
- Donald Trump może zostać aresztowany. A to nie jest jego jedyny problem. "Traci grunt pod nogami"
- Czy rodzice muszą mówić jednym głosem? Problemem nie są różnice, ale sposób ich wyrażania
- Olaf Scholz przyznał, że regularnie rozmawia z Władimirem Putinem. Podał szczegóły