Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało aktualny bilans zakażeń. Najwięcej znów na Śląsku

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 333 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Jest też 13 kolejnych ofiar śmiertelnych.
Zobacz wideo

O 192 (93 ze Śląska) nowych przypadkach koronawirusa i, kolejnych 8 osobach zmarłych poinformowało w piątek popołudniu Ministerstwo Zdrowia. Zakażeń najwięcej jest nadal  na Śląsku.

Przedpołudniem resort podał, że mamy 141 (98 ze Śląska) nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia i pięć ofiar śmiertelnych. 

Koronawirus w Polsce.  Bilans

W czwartek resort zdrowia informował o 352 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce, z czego 138 dotyczyło Śląska, który wciąż pozostaje regionem, w którym stwierdza się najwięcej zakażeń. 

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych zakażeniach i 4 kolejnych ofiarach śmiertelnych koronawirusa. 

We wtorek potwierdzono informację o 435 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 17 ofiarach śmiertelnych. Oprócz Śląska wzrost zachorowań nastąpił też w województwie mazowieckim, gdzie potwierdzono 76 nowych przypadków. 

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca. Wciąż jednak w kraju obowiązuje stan epidemii.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

Dwa dni temu (27 maja) rząd zapowiedział zniesienie kolejnych obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Od soboty (30 maja) zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, jeśli zachowany jest dwumetrowy dystans społeczny. - Zasada ta dotyczy przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans, jeśli zostaną przygotowane warunki, jak fryzjerzy czy restauracje - mówił premier. Dodał, że zasłanianie nosa i ust będzie nadal obowiązkowe m.in. w sklepach, kościołach, środkach komunikacji publicznej.

Od tego samego dnia możliwe ma być również organizowane zgromadzeń dla maksymalnie 150 osób, a także zdejmowane będą ograniczenia w liczbie osób, które będą mogły przebywać na terenie sklepu czy restauracji. Od niedzieli 31 maja nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, choć konieczne będzie zachowanie 2 metrów odległości.

Kolejny etap luzowania obostrzeń wprowadzony zostanie 6 czerwca, kiedy zdjęte zostaną ograniczenia wobec m.in. kin, teatrów, filharmonii, basenów, siłowni, solariów, salonów masażu czy klubów fitness. Wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby. Przy otwieraniu poszczególnych obiektów koniecznie będzie zachowanie zasad epidemicznych i sanitarnych. - Bo wiemy z doświadczeń z innych krajów, że to są bardzo często ogniska nowych zakażeń - mówił szef rządu. Wciąż jednak mecze piłkarskiej ekstraklasy mają się odbywać bez udziału publiczności. 

TOK FM PREMIUM