IMGW ostrzega: intensywne opady deszczu w połowie kraju

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu w ośmiu województwach. Miejscami może spać nawet do 70 mm deszczu.
Zobacz wideo

W ośmiu województwach - podkarpackim, małopolskim, lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, łódzkim oraz na południu podlaskiego i we wschodniej części mazowieckiego - mogą występować intensywne opady - ostrzegł w sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami obowiązują na obszarze województwa: podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, łódzkiego oraz na południu podlaskiego oraz wschodniej części mazowieckiego.

W obszarach objętych ostrzeżeniami IMGW prognozuje wystąpienie deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym od 30 mm, do 50, a miejscami nawet do 70 mm. 

Prawdopodobieństwo wystąpienie intensywnych opadów wynosi 80 procent.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

Pogoda. Silny wiatr 

IMGW ostrzega też, że silny wiatr na północy Polski może doprowadzić do wzrostu poziomu wody na Żuławie i Zalewie Wiślanym. 

TOK FM PREMIUM