UOKiK: Inspekcja Handlowa zakwestionowała 26,7 proc. zabawek. "Bądźmy zatem ostrożni i weryfikujmy bezpieczeństwo zabawek przed ich zakupem"

Inspektorzy Inspekcji Handlowej przebadali w zeszłym roku 2636 zabawek, z których zakwestionowali 703 (26,7 proc.). Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło spraw formalnych - poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Zobacz wideo

Jak informuje UOKiK, brakowało informacji o producencie bądź ostrzeżeniach, instrukcji użytkowania lub znaku CE. Urząd przypomina, że zamieszczając znak CE producent potwierdza, że jego zabawka spełnia wymagania określone w przepisach europejskich.

"Bezpieczeństwo najmłodszych konsumentów jest dla nas priorytetem. Zabawki kontrolujemy przez cały rok - czynności te wykonują inspektorzy Inspekcji Handlowej oraz pracownicy laboratoriów UOKiK. Co roku oceniamy jakość i bezpieczeństwo kilku tysięcy zabawek" - powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W 2019 r. pracownicy laboratoriów przebadali 517 zabawek, z czego w 181 stwierdzili niezgodności (35 proc. badanych w laboratorium zabawek). Najczęściej odpadały z nich małe części, które dziecko łatwo mogłoby połknąć. W maskotkach zaś często pękały szwy i w związku z tym wystawało wypełnienie.

Pracownicy laboratorium weryfikują również zawartość ftalanów w plastikowych zabawkach, występowanie alergenów czy węglowodorów aromatycznych.

"Co trzecia zabawka poddawana badaniom w laboratoriach UOKiK jest przez nas kwalifikowana do usunięcia z rynku. Bądźmy zatem ostrożni i weryfikujmy bezpieczeństwo zabawek przed ich zakupem zdając się na rozsądek, nie zaś reklamę czy nalegania ze strony nieświadomego zagrożeń dziecka. Jako dorośli jesteśmy przecież odpowiedzialni właśnie za najmłodszych, kochanych przez nas, konsumentów" - podkreśla Chróstny.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM