Co z podwyżkami dla nauczycieli? "Decyzja w tej sprawie należy do rządu i Sejmu"
Zgodnie z ustawą budżetową na 2020 rok, od września tego roku płace nauczycieli mają wzrosnąć o 6 proc. W związku z zaplanowaną podwyżką zwiększona została subwencja oświatowa - wynosi 49 mld 835 mln 775 tys. zł, jest wyższa od ubiegłorocznej o 6,2 proc.
W Radiu Plus szef MEN był pytany, czy ma gwarancje premiera i ministra finansów, że nie wycofają się z podwyżki dla nauczycieli przy okazji nowelizacji budżetu państwa w związku z pandemią. - Ja będę optował, żeby nauczyciele otrzymali podwyżkę od września, ale minister edukacji nie jest gospodarzem budżetu. Decyzja będzie zapadać na szczeblu rządowym i w Sejmie - odpowiedział Piontkowski.
Wskazał, że obecnie budżet państwa przewiduje 6-procentowe podwyżki od września. - Subwencja oświatowa zawiera kwoty, które mają pozwolić na wypłacenie tej podwyżki, wypłacane są w ratach miesięcznych i te kilka rat, które już zostały przekazane samorządom, zawierają także ten element związany z podwyżką dla nauczycieli - powiedział.
Dopytywany, czy podejmuje działania na rzecz utrzymania tej podwyżki i czy jest w kontakcie z ministrem finansów w tej sprawie, minister stwierdził, że nie ma powodu, żeby jakiekolwiek działania podejmować. - Zapisane są pieniądze. Dopiero gdy rozpoczną się prace nad budżetem i pojawi się ta kwestia, będziemy podejmować decyzje. Trudno zmieniać budżet, który jest korzystny z punktu widzenia nauczycieli, bo przewiduje 6-procentową podwyżkę - podkreślił.
Matury pójdą gorzej przez koronawirusa?
Szef MEN mówił też o zbliżających się egzaminach maturalnych. Na pytanie, czy spodziewa się, że w tym roku wyniki matur będą gorsze ze względu na zawieszenie zajęć stacjonarnych, czy lepsze - bo maturzyści mieli więcej czasu na przygotowanie się, minister odparł, że ma nadzieję, że uczniowie spokojnie poradzą sobie z testami i że poziom trudności będzie podobny jak rok czy dwa lata temu.
- Nie da się rok do roku porównywać wyników, bo nie są to testy porównywalne, z podobnymi zadaniami jak w latach poprzednich. Zgadzam się, że był problem, uczniowie przez miesiąc uczyli się na odległość, ale mieli też ponad miesiąc, żeby dodatkowo przygotować się do egzaminu - zauważył.
Sesja główna pisemnych egzaminów maturalnych będzie w tym roku od 8 do 29 czerwca. Egzaminy ustne zdawać będą tylko ci abiturienci, którzy starają się o przyjęcie na uczelnię zagraniczną i wynik z egzaminu ustnego jest tam wymagany.
Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:
-
Roksana bała się, że spotka ją to samo, co Dorotę z Nowego Targu. "W szpitalach leżą kobiety świadome, że grozi im śmierć"
-
Ta zbrodnia doprowadziła do dymisji na szczycie władzy. Śmierć Jána Kuciaka i wyrok bez precedensu
-
Zwierzęta na fermie rzucane o beton, uderzane siekierą. "Nie jest to jednostkowy przypadek"
-
Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Senator miała 85 lat
-
"Kreml de la creme". Dlaczego Kaczyński i Glapiński powinni wytłumaczyć się z rosyjskich tropów?
- Trzecia Droga zaprosiła na konsultacje PiS i Konfederację. Na opozycji wybuchła awantura
- Coooo? Co pan właśnie powiedział? [614. Lista Przebojów TOK FM]
- Młodzi nie chcą głosować "za Donaldem, Szymonem, Władysławem". "Oni nas potrzebują, a nie my ich"
- Niezwykły przejaw metysażu kulturowego - drewniane synagogi "namioty"
- USA przekażą Ukrainie broń za 2,1 mld dolarów. Kupią m.in. rakiety Patriot i HAWK