W kościołach odczytywany jest list biskupa z filmu Sekielskich. "Proszę o modlitwę w czasie medialnej nagonki"

W kościołach na terenie całej diecezji kaliskiej odczytywany jest w niedzielę list biskupa Edwarda Janiaka. Działania biskupa zostały ukazane w drugim filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".
Zobacz wideo

W dokumencie pokazano, że Janiak, wiedząc o przypadkach pedofilii w jego diecezji, ukrywał je, a popełniających przestępstwa duchownych przenosił do innej parafii. Według dokumentu braci Sekielskich Janiak bezpośrednio tuszował sprawę księdza Arkadiusza H., który molestował i gwałcił co najmniej trzech chłopców. 

Biskup nie zgodził się na rozmowę z pokrzywdzonymi, zasłaniając się trwającym śledztwem. W filmie widzimy fragment zeznań złożonych przez biskupa przed sądem. Pytany, czy wiedział o wcześniejszych przestępstwach księdza H. wobec dzieci, odpowiedział: "Nie mówię tak i nie mówię nie".

Mająca nadzór nad diecezją kaliską archidiecezja poznańska na początku miesiąca poinformowała o oficjalnym przekazaniu sprawy Janiaka do Stolicy Apostolskiej. To w Watykanie zostanie przeprowadzone dochodzenie w jego sprawie, które zdecyduje o dalszych służbowych losach duchownego.

Diecezja kaliska stoi jednak murem za swoim biskupem. W odczytywanym dzisiaj w kościołach liście wierni proszeni są o modlitwę za duchownego. "Proszę szczególnie o modlitwę w tym czasie medialnej nagonki na moją osobę, abym uświęcony niewidzialną mocą Ducha Świętego, mógł zawsze służyć Bogu Żywemu przez miłość i służbę ofiarną, której Chrystus jest początkiem, środkiem i dopełnieniem." - napisał Janiak.

"To już nawet nie jest żenada, to niestety dowodzi braku wiary w Bożą sprawiedliwość i wycierania sobie twarzy Bogiem Ojcem, Synem i Duchem Świętym" - skomentował treść listu katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.

Kim jest biskup Janiak?

Edward Janiak obecnie jest biskupem diecezji kaliskiej - od 2012 roku, mianował go Benedykt XVI.

Wcześniej był biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej. Święcenia biskupie otrzymał w roku 1996 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Udzielił mu ich kardynał Henryk Gulbinowicz, ówczesny arcybiskup metropolita wrocławski. Biskup Janiak blisko współpracował z kardynałem Gulbinowiczem, był jego "prawą ręką". Gulbinowicz chciał, aby po odejściu z metropolii wrocławskiej zajął jego stanowisko. Ostatecznie Episkopat zdecydował inaczej i metropolitą został arcybiskup Marian Gołębiewski.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję przewodniczącego Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz  Delegata KEP ds. Imigracji, a także Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska. 

TOK FM PREMIUM