Izba Dyscyplinarna SN zajmie się sprawą immunitetu sędziego Igora Tulei. "Dziś Tuleya jutro Ty" - protesty w 150 miastach
We wtorek (9 czerwca) rozpatrywany będzie wniosek prokuratury o zniesienie immunitetu sędziemu Tulei. W ramach solidarności z nim oraz jako protest przeciwko represjom władzy odbędzie się akcja "150x150 Dziś Tuleya jutro Ty", organizowana przez Komitet Obrony Demokracji, organizacje społeczne i stowarzyszenia prawnicze. Wspierają ją m.in. Amnesty International i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W 150 miastach Polski spotkać ma się 150 osób, które swą obecnością okazywać będą solidarność z szykanowanym prawnikiem.
Akcja zaczyna się w poniedziałek, 8 czerwca o godzinie 18. Można do niej dołączyć pod sądami lub w centralnych punktach miast.
Sprawa Igora Tulei
Prokuratura chce postawić zarzut karny sędziemu Igorowi Tulei. Chodzi o sprawę z 2017 roku, kiedy sędzia Tuleya uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie głosowania w Sali Kolumnowej. Prokuratura zarzuca mu przekroczenie uprawnień z powodu dopuszczenia do udziału w posiedzeniu mediów. Sprawa dotyczy wydarzeń z grudnia 2016 roku. To wtedy posłowie opozycji blokowali mównicę sejmową na sali plenarnej, czym uniemożliwiali ówczesnemu marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu prowadzenie obrad. Zrobili to w proteście przeciwko wykluczeniu z posiedzenia posła Platformy Obywatelskiej Michała Szczerby. Obrady przeniosły się do Sali Kolumnowej, gdzie głosowania odbywały się poprzez podniesienie ręki, a głosy liczyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Opozycja uważała to posiedzenie za nielegalne i złożyła zawiadomienie do prokuratury. Ta odmówiła wszczęcia śledztwa.
Sam Tuleya zapowiadał, że nie stawi się przed Izbą Dyscyplinarną SN. - Nie mam zamiaru brać udziału w posiedzeniu tak zwanej Izby Dyscyplinarnej, nie uważam, żeby to był niezależny sąd. Natomiast z pewnością pokażę, że nie obawiam się czegoś, co sądem nie jest, i stawię się przed budynkiem Sądu Najwyższego o godz. 9 we wtorek - mówił niedawno sędzia "Gazecie Wyborczej".
Wniosek prokuratury zostanie rozpoznany na posiedzeniu niejawnym przez jednoosobowy skład sędziowski.
Z kolei 8 kwietnia br. Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił zobowiązać Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie do czasu wydania ostatecznego wyroku złożyła Komisja Europejska. Polski rząd argumentował, że wniosek jest nieuzasadniony.
Michał Wójcik: Pan sędzia ujawnił pewne informacje
Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, sprawa uchylenia immunitetu sędziego Igora Tulei może być z powodzeniem prowadzona przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.
- Ta sprawa (sędziego Tulei - PAP) – chciałbym to wyraźnie zaznaczyć - dotyczy nie kwestii głównej odpowiedzialności, ale kwestii uchylenia immunitetu, a to nie jest przecież kwestia odpowiedzialności. (...) Żaden organ unijny nie ma prawa do zawieszania jakichkolwiek polskich organów konstytucyjnych. Można byłoby sobie wyobrazić, że jutro zostanie zawieszony Sejm, pojutrze prezydent, rząd - takich możliwości nie ma, dlatego też sprawy, które nie dotyczą postępowań dyscyplinarnych, mogą być prowadzone - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach.
Obecny na spotkaniu z dziennikarzami drugi wiceminister sprawiedliwości - Michał Wójcik - ocenił, że sędzia Tuleya naruszył przepisy prawa. - Sędzia Tuleya powinien mieć wiedzę - tak, jak każdy sędzia w Polsce - że gospodarzem postępowania przygotowawczego jest prokurator i to prokurator wyraża zgodę na to, czy ktokolwiek może zapoznać się z materiałami dowodowym z postępowania przygotowawczego, w tym przypadku ze śledztwa - prokurator, a nie sędzia. Pan sędzia ujawnił pewne informacje - stwierdził.
Kim jest sędzia Igor Tuleya? Czytaj sylwetkę prawnika.
Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:
-
Radlin jak śląskie Pompeje? Mieszkańcy żądają wyjaśnień. "Nie wiemy, co na nas spadło"
-
PiS boi się "Zielonej granicy"? "To nie Holland zrobiła z polskich funkcjonariuszy bandytów"
-
Generał Skrzypczak poruszony doniesieniami o inwigilacji. "Nie wiem, czym sobie zasłużyłem"
-
Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie i policja
-
Co Błaszczak ujawnił w spocie, a co przemilczał? Ekspert odsłania kulisy manipulacji PiS
- Wystawa "Zapomniany mistrz. Twórczość Józefa Hechta (1891-1951)"
- Duda jednak spotkał się z Zełenskim w Nowym Jorku. Prezydent Litwy w roli negocjatora?
- Europie brakuje diesla, paliwa mocno drożeją, a u nas taniej. Cud czy przedwyborcze ręczne sterowanie?
- W Warszawie chcą walczyć o "rowerolucję". "To są sprawy, które muszą się zmienić"
- Cimoszewicz o spocie MSWiA przed filmem "Zielona granica". "Wiadomo, jak to się skończy"