Pogoda. IMGW ostrzega: burze z gradem w całej Polsce

Alert ostrzegawczy wydał dziś dla praktycznie całego kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Burz z gradem nie należy się spodziewać tylko w czterech powiatach w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego.
Zobacz wideo

Alerty mają pierwszy, najniższy stopień. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz sięga 80-90 procent. Synoptycy prognozują, że burze w towarzystwie gradu i silnego wiatru mogą występować od godzin przedpołudniowych do późnonocnych. 

Według prognozy zagrożeń udostępnianej przez IMGW w piątek sytuacja się pogorszy. Alerty nadal będą obejmować cały kraj, ale wzrosną do drugiego stopnia w województwach mazowieckim, lubelskim i zachodniopomorskim. W piątek zaczną przesuwać się na północny wschód. W tej części kraju mają zostać wydane alerty pierwszego stopnia.

Burzowa środa

Także wczoraj (w środę 17 czerwca) nad Polską przechodził front burzowy. Strażacy interweniowali ponad 940 razy. Najwięcej pracy - w związku z burzami - mieli na Mazowszu, gdzie wyjeżdżali 418 razy, na Podlasiu 292 razy, oraz na Śląsku 90 razy.

Strażacy głównie przepompowywali wodę, usuwali powalone drzewa i nadłamane konary. - Nie odnotowano w tych działaniach osób poszkodowanych - poinformował rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

DOSTĘP PREMIUM