Ulewy i podtopienia na południu Polski. Andrzej Duda: Wojewoda małopolski przygotowany, by wypłacić poszkodowanym 6000 zł

Prezydent Duda zapowiada szybką wypłatę pieniędzy dla mieszkańców Małopolski, poszkodowanych przez ostatnie nawałnice. W regionie w nocy doszło do podtopień - m.in. w Łapanowie.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w niedzielę w posiedzeniu małopolskiego zespołu zarządzania kryzysowego. Wiele miejscowości w regionie boryka się ze skutkami ulew, strażacy interweniowali do tej pory blisko 400 razy.

Andrzej Duda relacjonował, że dzięki beczkowozom będzie dostarczana woda pitna do miejsc, które ucierpiały w wyniku powodzi, a zasilanie energii elektrycznej będzie odpowiednio zabezpieczone. - Sytuacja jest monitorowana, aczkolwiek niestety spodziewane są dalsze opady -  mówił. Prezydent podkreślił też, że jest w stałym kontakcie z premierem i z Komendantem Głównym Straży Pożarnej.

- Zaraz będzie szacowanie szkód. Wojewoda zapewnił, że już wszystko tak zorganizował, aby od poniedziałku pierwsze wsparcie pomocowe mogło być wnioskowane i dysponowane. Urząd pana wojewody jest do tego przygotowany, żeby dosłownie od jutra wypłata tych pierwszych pieniędzy do 6000 zł w przypadku zalania budynków, żeby już mogła być realizowana - mówił Duda. I dodał, szef MON wydał zgodę na działania wojsk inżynieryjnych oraz WOT na zalanych terenach. Poinformował, że jeszcze w niedzielę odwiedzi zalane tereny m.in. Myślenice i Wiśniową.

Ulewy i podtopienia. Obowiązują alarmy przeciwpowodziowe

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w trzech małopolskich powiatach: myślenickim, bocheńskim i limanowskim. Strażacy 215 razy interweniowali w powiecie limanowskim, 110 w myślenickim i 51 w bocheńskim.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wraz z małopolskim komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotrem Filipkiem udał się w niedzielę do Łapanowa, który znacznie ucierpiał w wyniku wylania rzeki Stradomki, ewakuowano tam 48 osób, podtopione zostało centrum miejscowości drogi, sklepy i domy.

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia. Objętych najwyższym w trzystopniowej skali alertem jest pięć powiatów na Śląsku: żywiecki, cieszyński, bielski, m. Bielsko-Biała oraz powiat pszczyński. W Małopolsce są to powiaty: oświęcimski, wadowicki, suski, nowotarski, tatrzański, myślenicki, limanowski, nowosądecki oraz miasto Nowy Sącz.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM