Pogoda. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla sześciu województw

IMGW wydał we wtorek rano ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla woj. podkarpackiego i podlaskiego oraz dla wschodnich powiatów woj. małopolskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. W woj. lubelskim obwiązuje alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.
Zobacz wideo

W regionach objętych we wtorek nad ranem ostrzeżeniami drugiego stopnia IMGW prognozuje wystąpienie umiarkowanych oraz silnych opadów deszczu, którym towarzyszyć będą burze i wiatr osiągający w porywach 70 km/h. Lokalnie możliwy jest także grad.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zniósł jednocześnie ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed burzami z gradem, które obowiązywały w poniedziałek w województwie mazowieckim.

- Alert pogodowy po intensywnych opadach w Warszawie odwołany. Deszcz spowodował głównie lokalne incydenty, niezagrażające życiu i zdrowiu ludzi - poinformował w poniedziałek wieczorem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Z całodobowych dyżurów BBiZK otrzymuję regularne raporty hydrologiczne - dodał.

Pogoda. Interwencje strażaków

- W poniedziałek na godz. 21 mazowieccy strażacy odnotowali ponad tysiąc zgłoszeń z czego 985 było związanych z opadami deszczu, a nieco ponad 40 z silnym wiatrem - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik komendanta głównego Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie mł. brygadier Karol Kierzkowski.

Ponad 50 razy interweniowali natomiast świętokrzyscy strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu, głównie wypompowując wodę z zalanych obiektów. Mimo opadów, nie ma na razie zagrożenia przeciwpowodziowego na świętokrzyskich rzekach.

Z kolei ponad 480 interwencji odnotowali podkarpaccy strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu, które przechodzą w poniedziałek od popołudnia przez region. Najwięcej interwencji dotyczyło pompowania wody.

Około 90 razy interweniowali też strażacy w poniedziałek w Lubelskiem w związku z burzami i ulewami. Interwencje dotyczyły usuwania połamanych drzew i gałęzi oraz pompowania wody.

Natomiast strażacy województwa kujawsko-pomorskiego do interwencji musieli wyjeżdżać 82 razy w zdarzeniach związanych z pogodą, ale głównie było to usuwanie skutków niedzielnych burz i opadów deszczu.

DOSTĘP PREMIUM