Hiszpania: Artyści amatorzy nieudolnie "odrestaurowali" dzieło Murilla

Pochodzący z Walencji kolekcjoner dzieł sztuki wynajął dwóch artystów amatorów do odrestaurowania obrazu "Maryja Niepokalanie Poczęta" barokowego malarza Bartolome Estebana Murilla. Restauratorzy zniekształcili twarz Maryi do tego stopnia, że niewiele przypomina pierwowzór.
Zobacz wideo

Głównym winowajcą nieudanego odnowienia dzieła Murilla z XVII w. był amator ze wschodniej Hiszpanii, który w trakcie prac przy renowacji dzieła całkowicie zmył twarz Maryi.

Mężczyźnie, który okazał się być jedynie restauratorem mebli, nie udało się przywrócić pierwotnej wersji twarzy przedstawionej postaci.

Kolejna próba przywrócenia świetności obrazowi także zakończyła się fiaskiem. Rzekomy ekspert, również amator, nie tylko nie przywrócił świetności obrazowi, ale namalował niezbyt wierny oryginałowi wizerunek Maryi.

Jak zapewnił dziennik "ABC" właściciel obrazu, dzieło Murilla zostało już oddane w ręce profesjonalnego restauratora. Zawstydzony kolekcjoner przyznał, że wypłacił obu artystom amatorom w ramach zaliczki 1200 euro.

Hiszpańskie media przypominają, że nieudolnie odrestaurowany obraz to prawdopodobnie jeden z dwóch istniejących jeszcze namalowanych przez Murillo obrazów "Maryja Niepokalanie Poczęta". Hiszpański artysta namalował ich kilka w drugiej połowie XVII w. Najbardziej znany z nich znajduje się w madryckim muzeum Prado.

Nowa twarz Maryi przypomina o innym głośnym przypadku nieudolnej "renowacji". Mowa oczywiście o  fresku "Ecce Homo" z sanktuarium w Borja, na północnym wschodzie Hiszpanii, który po zabiegach Cecilii Gonzalez, jednej z parafianek, stał się w 2012 r. przedmiotem kpin na całym świecie.

Cecilia Gimenez, 80-latka która odnowiła fresk przedstawiający Chrystusa w hiszpańskim miasteczku Borja stała się ulubienicą internetu. Ma już własny fanclub na Facebooku. Jego członkowie udostępnili zdjęcia z wycieczki do kościoła, w którym znajduje się 'Jeżus' Cecilia Gimenez, 80-latka która odnowiła fresk przedstawiający Chrystusa w hiszpańskim miasteczku Borja stała się ulubienicą internetu. Ma już własny fanclub na Facebooku. Jego członkowie udostępnili zdjęcia z wycieczki do kościoła, w którym znajduje się "Jeżus"  Fot. Facebook.com

- Osoby, które podjęły się tych prac, nigdy nie powinny być nazywane restauratorami. Szczerze mówiąc, to eksperci, którzy jedynie niszczą dzieła sztuki - powiedział hiszpański ekspert ds. kulturalnego dziedzictwa narodowego Fernando Carrera.

DOSTĘP PREMIUM