Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy w niedzielę. Służby w gotowości

Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy w niedzielę - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej w miejscowości Gusin (Mazowieckie, gm. Sobienie-Jeziory) prezes Wód Polskich Przemysław Deca. Przekazał, że nie przewiduje, by stany ostrzegawcze na Wiśle zostały przekroczone.
Zobacz wideo

W piątek Grzegorz Szymoniuk, dyrektor Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą Wód Polskich przekazał, że w sobotę spodziewane jest dotarcie fali wezbraniowej na Wiśle na Mazowsze. Dodał, że w miejscowości Gusin będzie ona w nocy z soboty na niedzielę, natomiast do Warszawy dotrze najprawdopodobniej w niedzielę po południu. - Pragnę uspokoić, że stan wody najprawdopodobniej nie przekroczy stanu ostrzegawczego - dodał dyrektor.

Wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski zaznaczył, że mimo, iż nie jest spodziewana taka fala, która mogłaby zagrozić mieszkańcom, to wszystkie służby cały czas pozostają w gotowości.

Przemysław Deca natomiast przypomniał, że w gm. Sobienie Jeziory modernizowane są wały przeciwpowodziowe. Trwają inwestycje 3 kilometrów wałów za ok. 5 mln zł. Dodał, że są zaawansowane rozmowy z zarządem województwa mazowieckiego i zapewne w tym roku ruszą kolejne inwestycje na wałach. W gm. Maciejowice jeszcze w tym roku będzie naprawiane ok. 4 km wałów. - Wisła potrafi być niebezpieczna, o czym świadczy historia. Dokładnie 10 lat temu mieliśmy na Wiśle bardzo duże problemy. Mieliśmy, można powiedzieć, tragiczną sytuację. Dlatego szczególnie w tym okresie - maj, czerwiec lipiec - musimy tutaj uważać - zaznaczył prezes Wód Polskich.

Uwaga na burze!

IMGW wydał w piątek ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla południa Polski. Alert obejmuje woj. podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie i śląskie. Alert pogodowy dla Śląska, Małopolski i Podkarpacia wydało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM