Kiedy zmiany na granicy czesko-polskiej? Czesi planują złagodzenie restrykcji dot. Śląska

"Sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim w Polsce znacznie się poprawia, dlatego planujemy złagodzenie restrykcji dotyczących ruchu granicznego od przyszłego tygodnia" - napisał w sobotę na Twitterze minister zdrowia Czech Adam Vojtiech.

W sobotę minister zdrowia Czech Adam Vojtiech napisał na Twitterze: "Sytuacja epidemiologiczna w sąsiednim województwie śląskim w Polsce znacznie się poprawia. Dlatego planujemy złagodzić środki graniczne od przyszłego tygodnia. Po powrocie z tego obszaru ujemny test na COVID-19 lub 14-dniowa kwarantanna nie będzie już potrzebny".

Informację zamieszczoną w internecie potwierdziła dla agencji CTK rzeczniczka resortu Gabriela Sztiepanyova. Zmiana będzie oznaczać, że przy przekraczaniu granicy między Czechami a Polską, na odcinku województwa śląskiego obywatele Czech i cudzoziemcy, opuszczając Polskę, nie będą musieli przedstawiać ujemnych wyników badań na obecność koronawirusa lub przechodzić 14-dniowej kwarantanny. Jeżeli dojdzie do zapowiadanej zmiany funkcjonariusze straży granicznej nie będą także domagać się udowodnienia, że przybysz nie przebywał na terenie województwa śląskiego.

Konsul Generalny RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz powiedziała PAP, że strona polska czeka na oficjalne potwierdzenie informacji. - Czekamy na przykład na publikację nowej wersji mapy [epidemicznych] "świateł drogowych", na której cały obszar Polski będzie oznaczony kolorem zielonym - stwierdziła.

System "świateł drogowych", w którym poszczególne kraje oznaczone są kolorami: zielonym, żółtym i czerwonym symbolizującymi poziom zagrożenia epidemicznego, zaczął obowiązywać 15 czerwca br., gdy Republika Czeska zaczęła przywracać normalny ruch na granicach i zniosła kontrole graniczne na wewnętrznych granicach strefy Schengen wprowadzone okresowo w związku epidemią koronawirusa.

W pierwszej wersji mapy z 12 czerwca czeskie ministerstwo zdrowia uznało, że woj. śląskie w Polsce jest obszarem o wysokim zagrożeniu epidemicznym. Tym samym od 15 czerwca na tej części granicy nie przywrócono normalnego ruchu granicznego. Od mieszkańców woj. śląskiego i od Czechów, którzy tam przebywali, czeskie służby graniczne wymagały - i nadal wymagają - negatywnych wyników testów na obecność koronawirusa lub kierują te osoby do odbycia kwarantanny.

Wyjątkowe potraktowanie tego regionu odbiło się niekorzystnie na sytuacji zwłaszcza mieszkańców Cieszyna, który położony jest po obydwu stronach granicy i gdzie kontakty rodzinne, profesjonalne i kulturalne obu społeczności: polskiej i czeskiej są niezwykle ożywione. Przeciwko powstałej sytuacji protestowały Kongres Polaków w Republice Czeskiej, Rady programowe Forum Polsko-Czeskie funkcjonujące przy resortach spraw zagranicznych. W uregulowaniu sytuacji uczestniczyli przedstawiciele dyplomacji, obu państw, resortów zdrowia oraz władze samorządowe.

W systemie "świateł drogowych" czerwonym kolorem oznaczone są obok województwa śląskiego także Szwecja i Portugalia. Aktualizacja mapy dokonywana jest raz w tygodniu - w poniedziałki - na podstawie analizy ryzyka epidemicznego. 22 czerwca br. zmieniono kolor oznaczenia dla Belgii, dla której zmieniono status z czerwonego na żółty.

TOK FM PREMIUM