Gdynia, Sopot. W czterech kąpieliskach woda nie nadaje się do kąpieli. Chodzi o zakwit sinic

Spośród trójmiejskich kąpielisk położonych nad Zatoką Gdańską, w trzech w Gdyni oraz jednym w Sopocie, w poniedziałek rano woda okazała się nieprzydatna do kąpieli z powodu zakwitu sinic - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
Zobacz wideo

Jak w poniedziałek podał na swojej stronie Inspektorat, nie należy wchodzić do wody w kąpieliskach urządzonych na sopockiej plaży przy Łazienkach Południowych oraz na gdyńskich plażach w Babich Dołach, Śródmieściu i Redłowie. W Gdyni kąpiel jest możliwa w Orłowie.

Gdynia, Sopot. Sinice w Bałtyku

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się sinice. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od wielu dni - przemieszczają się nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy sanepid i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod tym adresem.

Gdynia, Sopot. Sinice w Bałtyku

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niepożądane reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Posłuchaj podcastu TOK FM: 

TOK FM PREMIUM