Pogoda. Ostrzeżenia IMGW. Burze powoli wkraczają na północne Mazowsze i południe Warmii

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem mieszkańców południowej i wschodniej. Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą 10 województw.
Zobacz wideo

Alerty obowiązują w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, a także w części mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Burzom z gradem towarzyszyć mogą opady deszczu do ponad 30 mm i porywisty wiatr osiągający nawet 99 km/h.

"Obecnie burze występują na wschodzie woj. wielkopolskiego, w woj. kujawsko-pomorskim i powoli wkraczają na północne Mazowsze i południe Warmii. Burze cały czas występują w związku z przemieszczaniem się strefy frontu i formują się w klastry wielokomórkowe" - napisano na Twitterze IMGW.

Jak podało IMGW, wyładowania występują na północny zachód od Warszawy.

Pogoda. Ostrzeżenia przed burzami z gradem

Jak poinformowało IMGW dla województwa warmińsko-mazurskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem dotyczy 11 powiatów w godz. od 00.30 w czwartek do godz. 08.30 tego samego dnia. W przypadku dwóch powiatów (ełcki i olecki) ostrzeżenie to dotyczy godz. od 02.00 do godz. 10.00.

IMGW prognozuje dla województwa warmińsko-mazurskiego wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Miejscami grad.

W przypadku woj. podlaskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem zostało wydane dla pięciu powiatów oraz dla Łomży, w godz. 00.30-08.30, dla 11 powiatów ostrzeżenie obowiązuje w godz. 02.00-10.00. IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Miejscami grad.

Dla woj. dolnośląskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem dotyczy powiatów: oleśnickiego (od godz. 19.00 w środę do godz. 07.00 w czwartek), dzierżoniowskiego, jaworskiego, miasta Jelenia Góra, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, miasta Wałbrzych, wałbrzyskiego, miasta Wrocław, wrocławskiego, ząbkowickiego (od godz. 16.00 w środę do godz. 06.00 w czwartek). IMGW prognozuje wystśpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad.

Ostrzeżenie drugiego stopnia o burzach z gradem dla tego województwa dotyczy powiatów: milickiego (w godz. 00.40-07.00), górowskiego, trzebnickiego, wołowskiego (w godz. 00.38-06.00), bolesławieckiego, głogowskiego, miasta Legnica, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, polkowickiego, zgorzeleckiego, złotoryjskiego (w godz. 00.28-06.00). Dla tych powiatów IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad.

Posłuchaj podcastu: 

TOK FM PREMIUM