W tym roku obozy harcerskie będą inne niż zwykle. Wszystko przez epidemię

Tylko co drugi harcerz z wielkopolskiej chorągwi ZHP wyjedzie podczas tegorocznych wakacji na obóz. Połowa rodziców ze względu na obawy związane z pandemią koronawirusa nie zgodziła się puścić swoich dzieci na harcerski wypoczynek wspólnie z innymi uczestnikami. Jakie jeszcze zmiany czekają harcerzy?
Zobacz wideo

Tegoroczne obozy odbywają się z zachowaniem wymogów sanitarnych, a większość z nich zamiast kilkutygodniowego pobytu została skrócona o połowę. W namiotach może być znacznie mniej osób. Harcerze muszą także zachować bezpieczny dystans między sobą, pamiętać o dezynfekcji rąk oraz takich miejsc, jak stołówka czy sanitariaty. 

- Cały czas dbamy o to, aby wszystko było zgodnie z przepisami dezynfekowane, żeby wszyscy trzymali ten dystans, który jest wymagany. Harcerze jednak są posłuszni swoim przełożonym - mówi Marianna Kłos z ZHP. 

W związku z ostrymi wymogami sanitarnymi i mniejszym niż zwykle zainteresowaniem dzieci i młodzież 30 proc. baz należących do wielkopolskiej chorągwi ZHP nie zostało otwartych. - Te bazy, które się otworzyły są dostosowane do wymogów sanitarnych, jakie stawia nam kuratorium czy sanepid - zaznacza rozmówczyni reportera TOK FM. 

W tym roku ze względu na pandemię zrezygnowano z odwiedzin rodziców. Harcerze nie będą też opuszczać swoich obozów, organizować wycieczek czy poznawać atrakcji turystycznych w okolicy. Zamiast dalekich wypraw, tegoroczne kolonie i obozy harcerskie odbywają się znacznie bliżej domu. Zazwyczaj w tym samym województwie. - - W przypadku, kiedy wykryjemy, że któryś z uczestników jest chory, jest obowiązek, aby odebrać dziecko w ciągu 24 godzin, więc my tutaj ułatwiamy rodzicom też, żeby nie musieli ruszyć na przykład z Poznania w Bieszczady - wyjaśnia Marianna Kłos. 

Wielkopolska Chorągiew ZHP latem zorganizuje ok. 70 obozów. W ubiegłym roku było ich natomiast ponad 130. Dla osób, które nie pojadą na obóz, ZHP organizuje w miejscach ich zamieszkania akcję letnią. To weekendowe biwaki lub półkolonie w mieście ze zwiedzaniem muzeów, zajęciami sportowymi, czy wyjściem na basen. 

Posłuchaj podcastu: 

DOSTĘP PREMIUM