20-latka usłyszała zarzut znieważenia prezydenta Dudy. Kobiecie grozi do trzech lat więzienia

Prokuratura Rejonowa w Nowej Soli przedstawiła 20-letniej mieszkance tego miasta zarzut publicznego znieważenia prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas wiecu wyborczego, który odbył się 2 lipca br. w Nowej Soli - poinformował Łukasz Wojtasik z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

"Wiktoria K. usłyszała zarzut z art. 135 § 2. Kodeksu karnego, który mówi o tym, że ten, kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej podlega karze do trzech lat pozbawienia wolności. Podejrzana przyznała się do winy i wyraziła skruchę. Po przesłuchaniu została zwolniona bez stosowania środków zapobiegawczych" - powiedział prokurator.

Głównym dowodem obciążającym 20-latkę jest film nagrany przez dziennikarza Polskiego Radia Zachód, na którym widać i słychać jak do jego kamery kobieta wypowiada niecenzuralne słowa o głowie państwa. Nagranie pojawiło się potem na stronie rozgłośni i w mediach społecznościowych.

Na nagraniu uwieczniono 20-latkę, która stojąc obok zwolenników Rafała Trzaskowskiego, unosi prawą rękę i wykrzykuje: "J...ć Dudę", a następnie gwiżdże.

W czwartek (2 lipca br.) Andrzej Duda w ramach swojej kampanii przed II turą wyborów prezydenckich odwiedził w woj. lubuskim Sulęcin i Nową Sól. Podczas obu spotkań prócz zwolenników urzędującego prezydenta widać było przeciwników Dudy.

Informację o przedstawieniu zarzutu 20-latce podało Radio Zachód.

DOSTĘP PREMIUM