Marian Banaś złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Chodzi o wiceprezesa NIK

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli Tadeusza Dziubę i wniosek o jego odwołanie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek skierował prezes NIK Marian Banaś.
Zobacz wideo

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała na Twitterze, że Marian Banaś, "stojąc na straży niezależności kontrolerów NIK" skierował do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego, który mówi o nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Ponadto Banaś skierował też wniosek do Elżbiety Witek o odwołanie Tadeusza Dziuby z funkcji wiceprezesa NIK.

Naciski wiceprezesa NIK. Chodzi o sprawę Beaty Kempy

Powodem decyzji prezesa NIK są ustalenia, opublikowane kilka dni temu przez portal Onet.pl. Z informacji dziennikarzy wynika, że kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli twierdzą, iż Tadeusz Dziuba próbował wpływać na wyniki kluczowej kontroli dotyczącej skuteczności działań Beaty Kempy jako ministra odpowiedzialnego za zagraniczną pomoc humanitarną.

Jak informował Onet, w sprawę zaangażowana ma być także druga związana z PiS wiceprezes NIK - Małgorzata Motylow, "koleżanka Marty Kaczyńskiej".

Kim jest Tadeusz Dziuba?

Tadeusz Dziuba funkcję wiceprezesa NIK pełni od listopada ubiegłego roku. Dziuba był posłem sejmu kontraktowego w latach 1989-1991 i posłem Sejmu VII i VIII kadencji, a w latach 2005–2007 pełnił funkcję wojewody wielkopolskiego.

Od 2001 pierwszego roku jest związany z Prawem i Sprawiedliwością. Kandydował wówczas bez powodzenia do Sejmu. Od grudnia 2005 roku do listopada 2007 roku był wojewodą wielkopolskim. 

Trzy lata później ubiegał się o fotel prezydenta Poznania z ramienia PiS. Nie udało się, ale dostał się do rady miasta. Od 2010 do 2019 roku był przewodniczącym zarządu okręgowego partii w Poznaniu. 

W 1971 r. ukończył studia na Wydziale Technologii Drewna Akademii Rolniczej w Poznaniu i do 1993 r. pracował na tej uczelni. W 1980 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W latach 1993–2000 był wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu, w latach 2000–2001 był wicedyrektorem Departamentu Edukacji, Nauki i Kultury NIK, a w latach 2001–2005 ponownie pełnił funkcję wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM