Prezes NIK Marian Banaś odsunął swojego zastępcę od nadzoru nad kontrolami

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś zdecydował o odsunięciu wiceprezesa NIK Tadeusza Dziuby od nadzoru nad kontrolami. To kolejna, po złożeniu zawiadomienia do prokuratury i wniosku o odwołanie, decyzja w jego sprawie podjęta przez szefa Izby w ostatnim czasie.
Zobacz wideo

"Aby zagwarantować niezależność kontrolerom NIK, Prezes Marian Banaś podjął decyzję o odsunięciu wiceprezesa Tadeusza Dziuby od nadzoru nad kontrolami" - podała na Twitterze Najwyższa Izba Kontroli. Informacja opatrzona została hasztagiem: #niezaleznyNIK.

W minionym tygodniu, przypomnijmy, NIK informowała, że Marian Banaś złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Tadeusza Dziubę i wniosek o jego odwołanie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

O odsunięcie Tadeusza Dziuby pytała we wtorek Mariana Banasia reporterka TVN24. "Dostałem pismo od kontrolerów i dyrektora, który tę kontrolę (ws. Beaty Kempy - red.) nadzorował. Musiałem w ten sposób, zgodnie z prawem postąpić" - powiedział prezes NIK.

"Robimy swoje, zgodnie z prawem, zgodnie z konstytucją, która nam gwarantuje pełną niezależność, jeśli chodzi o wykonywanie zadań" - dodał Banaś.

Naciski wiceprezesa NIK. Chodzi o sprawę Beaty Kempy

Powodem decyzji prezesa NIK dotyczącej złożenia zawiadomienia do prokuratury i wniosku do marszałek Sejmu były ustalenia dziennikarzy Onetu, z których wynikało, iż kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli twierdzą, że Tadeusz Dziuba próbował wpływać na wyniki kluczowej kontroli dotyczącej skuteczności działań Beaty Kempy jako ministra odpowiedzialnego za zagraniczną pomoc humanitarną.

Jak informował Onet, w sprawę zaangażowana ma być także druga związana z PiS wiceprezes NIK - Małgorzata Motylow, "koleżanka Marty Kaczyńskiej". 

Kim jest Tadeusz Dziuba?

Tadeusz Dziuba funkcję wiceprezesa NIK pełni od listopada ubiegłego roku. Dziuba był posłem sejmu kontraktowego w latach 1989-1991 i posłem Sejmu VII i VIII kadencji, a w latach 2005 - 2007 pełnił funkcję wojewody wielkopolskiego.

W latach 1993–2000 był wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu, w latach 2000–2001 był wicedyrektorem Departamentu Edukacji, Nauki i Kultury NIK, a w latach 2001–2005 ponownie pełnił funkcję wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu.

Od 2001 pierwszego roku jest związany z Prawem i Sprawiedliwością. Kandydował wówczas bez powodzenia do Sejmu. 

Trzy lata później ubiegał się o fotel prezydenta Poznania z ramienia PiS. Nie udało się, ale dostał się do rady miasta. Od 2010 do 2019 roku był przewodniczącym zarządu okręgowego partii w Poznaniu. 

Posłuchaj podcastu: 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM