Kolejna uchwała anty-LGBT unieważniona przez sąd. "W naszych społecznościach mieszkają różni ludzie"
Według radomskiego sądu radni gminy Klwów przekroczyli uprawnienia. Jak uzasadniał sędzia, "w naszych małych społecznościach mieszkają różni ludzie, a gminy powinny działać tak, żeby każdy czuł się tam, jak u siebie w domu".
Rada Gminy Klwów uchwałę pod hasłem "Gmina Klwów wolna od ideologii LGBT" przyjęła w czerwcu 2019 roku. "Radykałowie dążą do rewolucji kulturowej w Polsce, atakują wolność słowa, niewinność dzieci, autorytet rodziny i szkoły oraz swobodę przedsiębiorców. Dlatego będziemy konsekwentnie bronić naszej wspólnoty samorządowej" - przekonywali w uchwale tamtejsi radni. Dalej podkreślali, że nie zgadzają się na "wczesną seksualizację dzieci w myśl tzw. standardów Światowej Organizacji Zdrowia” i stoją na straży "wychowania dzieci zgodnego z przekonaniami rodziców". Całą treść można znaleźć tu.
Uchwałę rady gminy zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Przekonywał, że lokalne prawo w kilku miejscach łamie polską konstytucję, ograniczając m.in. prawa i wolności mieszkańców Klwowa, a także wykraczając poza zakres działania rady gminy.
Po tej skardze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Radomiu uchwałę unieważnił.
Podobną decyzję podjął wczoraj (we wtorek 14 lipca) WSA w Gliwicach - tam także unieważniona została uchwała "anty-LGBT" przyjęta przez gminę Istebna. Sąd stwierdził, że rada gminy podejmując taką uchwałę przekroczyła swoje uprawnienia i podjęła ją z naruszeniem prawa. Uznał też, że uchwała dyskryminuje osoby o innej niż heteroseksualna orientacji i tożsamości seksualnej. >> Czytaj więcej na ten temat