Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia: blisko 350 nowych zakażeń

Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy bilans związany z epidemią koronawirusa. W ciągu ostatniej doby zanotowano 339 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło sześcioro chorych. Wg najnowszego pomysłu rządu poluzowane mają być obostrzenia dotyczące m.in. dystansu społecznego.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś, ze najwięcej nowych zachorowań zdiagnozowano w województwie śląskim (101) oraz w Małopolsce (76).

Minionej doby zmarło sześcioro zakażonych koronawirusem, najmłodsza osoba miała 67 lat, najstarsze 86 lat.

Koronawirus w Polsce. Bilans

Wczoraj - w piątek 17 lipca - MZ poinformowało o 353 nowych zakażeniach oraz o śmierci ośmiorga chorych.

W czwartek (16 lipca) podano informację o 333 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce i 11 kolejnych zgonach. Liczba nowych zakażeń od kilku dni utrzymuje się na zbliżonym poziomie między 250 a 340. Wyjątkowa była wyborcza niedziela (12 lipca), kiedy resort zdrowia podał informację o 370 nowych przypadkach. O pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce poinformowano 4 marca.

W sumie od marca zdiagnozowano w naszym kraju 39 746 osób zakażonych, 1 618 chorych zmarło.

Ogniska na weselach i pogrzebach

Obecnie służby sanitarne odnotowują coraz więcej przypadków zakażeń koronawirusem u uczestników wesel i pogrzebów. Np. u ponad 150 osób, związanych z ogniskiem zakażeń powstałym wśród bawiących się na weselu w Nawojowej koło Nowego Sącza, stwierdzono koronawirusa.

Inne ognisko powstało w Zakopanem. Po pogrzebie znanej góralki Zofii Karpiel-Bułecki, w którym uczestniczyło kilkaset osób, w tym osobistości świata muzycznego jak Kayah czy Sebastian Karpiel-Bułecka, zanotowano w tym mieście gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19. W środę na konferencji prasowej władze Zakopanego potwierdziły, że dotąd stwierdzono koronawirusa u 40 osób w powiecie tatrzańskim, z czego zdecydowana większość to osoby uczestniczące w pogrzebie.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia

W Polsce najdalej posunięte obostrzenia wprowadzono w połowie marca. To wtedy - do zamkniętych szkół i innych placówek oświatowych - dołączyły m.in. restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wtedy też rząd zdecydował o zamknięciu granic.

Obecnie zniesiona została zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe. Wcześniej pozwolono na działanie zakładów usługowych, restauracji, kin, galerii, muzeów. Od niedawna na mecze piłkarskie wpuszczani są widzowie.

Nadal w Polsce obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji, sklepach czy urzędach.

W piątek 17 lipca ujawniono szczegóły najnowszego projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Z dokumentu wynika, że rząd chce skrócić z 2 m do 1,5 m dystans społeczny. Na targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób, a na obiektach sportowych limit publiczności zostanie podwyższony do 50 proc. 

Pandemia koronawirusa

Do tej pory na świecie odnotowano ponad 14 mln 100 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w USA, Brazylii i Indiach. Z powodu koronawirusa zmarło ponad pół miliona osób.

Mapa zakażeń koronawirusem. ZOBACZ

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM