IMGW ostrzega przed ulewami i burzami na południu kraju. Miejscami spaść może 45 litrów deszczu na metr kwadratowy

Cztery województwa na południu kraju mogą się spodziewać ulewnych opadów deszczu i burz. Ostrzeżenie wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Województwa północno-wschodnie mogą za to nawiedzić burze z gradem.
Zobacz wideo

Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego. Synoptycy przewidują, że prędkość wiatru w porywach może tam sięgnąć 70 km/h, a w czasie ulew spaść może od 25 do 35, a miejscami nawet 45 litrów deszczu na metr kwadratowy. 

Alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydano z kolei dla niemal całego województwa lubelskiego, północnej-wschodniej części Mazowsza, południa Podlasia, północy województwa kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego bez północnych powiatów oraz południowej części Pomorza. Tam spodziewać się można od 20 do 30 litrów deszczu na metr kwadratowy, a miejscami gradu. Będzie też mocno wiało - prędkość podmuchów może sięgnąć 70 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

TOK FM PREMIUM