Koronawirus w Polsce. MZ podał nowe dane. Ponad 450 nowych przypadków. Najwięcej od połowy czerwca

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane dotyczące epidemii COVID-19. W ciągu ostatniej doby zanotowano 458 nowych zakażeń. Zmarły kolejne 4 osoby.
Zobacz wideo

W piątek (24 lipca) resort zdrowia poinformował o 458 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej przypadków jest na Śląsku - 184 i w Małopolsce - 99. To najwyższa od 17 czerwca liczba nowych przypadków. Wtedy zdiagnozowano ich 506, rekord padł 8 czerwca, gdy było 599 zakażeń.

Ostatniej doby zmarły kolejne 4 osoby. 

– Nasz model działania w czasie epidemii jest błędny. My nigdy nie zaczęliśmy jej tłumić, działamy reakcyjnie. Nie korygujemy tych prac przez kilka dobrych miesięcy. Nasz przebieg epidemii jest kuriozalny, jeżeli spojrzymy na resztę Europy Zachodniej. Możemy się porównywać do Ukrainy, Mołdawii czy Białorusi – wskazywał w piątek w Poranku Radia TOK FM poseł Porozumienia Andrzej Sośnierz. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

W czwartek (23 lipca) resort zdrowia podał informację o 418 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Był to najwyższy dzienny przyrost zakażeń od ponad miesiąca. Zmarło 9 osób. Najmłodsza ofiara miała 37 lat.  W środowym (22 lipca) raporcie resort zdrowia informował o 380 nowych przypadkach COVID-19 (najwięcej na Śląsku: 113). Oprócz tego zmarło sześcioro zakażonych osób - byli to pacjenci w wieku od 69 do 88 lat, m.in. z Warszawy i Zgierza.

We wtorek (22 lipca) Ministerstwo Zdrowia informowało o 399 kolejnych potwierdzonych przypadkach koronawirusa oraz o 9 ofiarach śmiertelnych. Byli to pacjenci od 49 do 89 lat, między innymi z Warszawy, Siedlec i Radomia.

W poniedziałkowym (21 lipca) raporcie ministerstwo informowało o 279 nowych przypadkach COVID-19 i śmierci czterech zakażonych osób. Dzień wcześniej - w niedzielę (20 lipca) - resort zdrowia informował o 358 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym najwięcej dotyczyło Małopolski, gdzie wykryto nowe ognisko choroby. Oprócz tego w niedzielę zmarło kolejnych sześć osób zarażonych Covid-19. A w sobotę było blisko 340 nowych zachorowań i również sześcioro zmarłych.

Koronawirus w Polsce. Ogniska na weselach i pogrzebach, zakażeni na spotkaniu z Dudą 

Jeszcze kilka tygodni temu najgroźniejsze ogniska zakażeń notowano w kopalniach. Teraz sytuacja się zmieniła, a służby sanitarne odnotowują coraz więcej przypadków zakażeń wśród uczestników wesel i pogrzebów - na przykład po na weselu w Nawojowej koło Nowego Sącza odnotowano 150 przypadków COVID-19.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze zaapelował o zgłaszanie się osób z objawami zakażenia koronawirusem, które były obecne na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Odrzywole 13 lipca. "W spotkaniu uczestniczyły dwie osoby z dodatnim wynikiem Covid-19" - podano.

W Polsce najdalej posunięte obostrzenia wprowadzono w połowie marca. To wtedy - do zamkniętych szkół i innych placówek oświatowych - dołączyły m.in. restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wtedy też rząd zdecydował o zamknięciu granic.

Obecnie zniesiona została zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe. Wcześniej pozwolono na działanie zakładów usługowych, restauracji, kin, galerii, muzeów. Od niedawna na mecze piłkarskie wpuszczani są widzowie.

Nadal w Polsce obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji, sklepach czy urzędach.

W piątek 17 lipca ujawniono szczegóły najnowszego projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Z dokumentu wynika, że rząd chce skrócić z 2 m do 1,5 m dystans społeczny. Na targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób, a na obiektach sportowych limit publiczności zostanie podwyższony do 50 proc. Zmiany te zaczęły obowiązywać we wtorek 21 lipca. 

Szef WHO: intensywna transmisja koronawirusa w niewielu krajach

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obserwuje intensywną transmisję koronawirusa w stosunkowo niewielu krajach - poinformował w czwartek w Genewie szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Nadal obserwujemy intensywną transmisję w stosunkowo niewielkiej grupie krajów. Dwie trzecie wszystkich przypadków zakażenia pochodzi z 10 państw. Prawie połowa wszystkich zgłoszonych do tej pory przypadków pochodzi z zaledwie trzech krajów - wyjaśnił.

Tedros nie wymienił o jakie kraje chodzi, ale agencja Reuters podkreśla, że liczba zakażeń koronawirusem w USA przekroczyła w czwartek cztery miliony. Ponad 2600 infekcji notuje się tam co godzinę, co jest najwyższym wskaźnikiem na świecie. Reuters zaznacza, że pandemia koronawirusa w USA gwałtownie przyspiesza, bowiem pierwszy milion zakażeń stwierdzono po 98 dniach od wykrycia pierwszego przypadku 21 stycznia. Drugi milion stwierdzono po kolejnych 43 dniach, trzeci po 27 dniach, a czwarty po 16.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM