Kiedy decyzja ws. powrotu dzieci do szkół? Wiceminister zdrowia mówi, ile przyjdzie nam poczekać

Czy rok szkolny dzieci zaczną w szkołach, czy od zajęć zdalnych? Zdaniem wiceministra zdrowia decyzja zapadnie pod koniec wakacji.
Zobacz wideo

- Myślę, że decyzja w sprawie powrotu do stacjonarnej nauki w szkołach będzie podjęta na tydzień, dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego. Podobnie będzie w październiku w przypadku wyższych uczelni - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak podkreślił, w rozmowie w radiowej Trójce, "wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej pod koniec sierpnia". - Trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy młodzież wróci do szkół. Chciałbym, żeby tak się stało, ale czy tak będzie, zobaczymy - dodał wiceszef resortu zdrowia.

W zeszłym tygodniu minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował na Twitterze: "Chcemy, aby uczniowie od września wrócili do tradycyjnej nauki w szkołach. Pracujemy nad przepisami, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół". "Gdyby pojawiło się ognisko epidemii czy realne zagrożenie dla zdrowia uczniów i nauczycieli, chcemy, aby dyrektor, po zasięgnięciu opinii GIS, mógł szybko zareagować. Ważna będzie również rola kuratora" - napisał Piontkowski.

Po tych wpisach ministra pojawiło się wiele wątpliwości i głosów krytycznych. Zdaniem Igi Kaźmierczyk skoro mamy półmetek wakacji, to należałby oczekiwać, że resort edukacji będzie miał gotowe przepisy. Jak stwierdziła, takie regulacje powinny być obecnie na etapie konsultacji. Zdaniem prezeski Fundacji Przestrzeń dla Edukacji obecna sytuacji mrozi krew w żyłach.

Szkoły, przypomnijmy, zamknięto w marcu. Pod koniec maja uruchomiono możliwość normalnych lekcji dla najmłodszych uczniów oraz konsultacje dla maturzystów. Pozostali cały czas mieli zajęcia zdalne.

TOK FM PREMIUM