Ekspert: Można jednocześnie chorować na grypę i Covid-19. Przebieg choroby znacznie gorszy
Na Covid-19 zmarło 5 kolejnych osób, potwierdzono też 337 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 43 tys. 402, a zgonów do 1 tys. 676. W sobotę odnotowano prawie 600 nowych przypadków i niewiele zabrakło, żeby dobowy rekord (8 czerwca - 599 przypadków) został pobity.
Chcesz posłuchać całej rozmowy? Za 5 zł odblokujesz wszystkie podcasty
Zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego, immunologa i prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, te dane obrazują sytuację z początku lipca. – Bo wirus rozwija się przez kilka dni. Wtedy mieliśmy luzowanie obostrzeń, imprezy, wesela, spotkania przedwyborcza. Tłumne zbieranie się wpływa na przenoszenia się koronawirusa – wskazywał.
Władze teraz w zasadzie wykluczają kolejny narodowy lockdown. Zdaniem dr Grzesiowskiego sytuacja epidemiczna w Polsce jest na tyle dynamiczna, że żadnego scenariusza nie można wykluczyć. – To, co teraz jest na 100 procent pewne, za trzy miesiące może już nie mieć znaczenia. Może trzeba zarządzać tak epidemią, by pozostawiać w domach ludzi w powiatach, czy miejscowościach, gdzie jest zagrożenie. Wirus w Polsce rozprzestrzenia się w niejednolity sposób. Nadal są trzy powiaty, w których od początku epidemii nie było zakażeń. Z drugiej strony największa aktywność wirusa jest w kilkunastu powiatach na 360 w całej Polsce. Nie można generować zaleceń centralnie, jeżeli lokalnie sytuacja jest różna – wyjaśniał lekarz.
Nadchodzi grypa
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w poniedziałek, że "pora jesienna, która sprzyja chorobom wirusowym, spowoduje, że będzie więcej zachorowań na koronawirusa; do tego dojdzie grypa". Dr Grzesiowski wyjaśniał, że start sezonu grypowego, który może nastąpić już za półtora miesiąca, będzie ogromnym problemem dla służby zdrowia. – Bo grypa ma początkowe objawy takie same jak Covid-19. Pacjent, który będzie gorączkował i kasłał, będzie mógł mieć grypę, czy koronawirusa, czy wirusa RSV. Czeka nas bezprecedensowy moment – wskazywał ekspert i dodał, że jeśli nie będzie lockdownu, to ludzie szybciej i łatwiej będą się zarażać grypą.
Podkreślał jeszcze jedno zagrożenie. – Można chorować jednocześnie na grypę i na Covid-19. Mamy skąpe dane, z krajów gdzie były takie przypadki, które wskazują, że przebieg choroby i rokowania są gorsze – ostrzegał gość TOK FM.
Wiceminister Kraska zapowiedział także, że do Polski trafi 1,5 mln szczepionek przeciw grypie, a rząd rozważy, czy udostępnić je bezpłatnie pracownikom służby zdrowia i osobom starszym. Zdaniem dr Grzesiowskiego na taką decyzję może być już za późno. – Cały świat wychodzi z tego samego założenia, więc może być poważny problem z dostępnością tego towaru – przestrzegał gość TOK FM.
Co ze szkołami?
Powrót uczniów do szkół od pierwszego września wciąż pod znakiem zapytania. Jak zapowiadział wiceminister zdrowia decyzja w tej sprawie zapadnie najprawdopodobniej w drugiej połowie sierpnia. Dr Paweł Grzesiowski tłumaczył, że szkoły powinny być otwierane w oparciu o jasne kryteria oraz, że dyrekcja musi mieć możliwość elastycznego działania w przypadku rozwoju wirusa w konkretnym regionie.
-
Andrzej Duda przehandlował podpis za stołki? "Sprawa ma drugie dno"
-
Rzecznik Praw Dziecka zaskoczony pytaniem o brata. Pawlak musiał się tłumaczyć
-
Janusz Kowalski chciał ścigać Donalda Tuska, ale w skład komisji weryfikacyjnej nie wejdzie. "Mam dużo do powiedzenia"
-
Wyniki Lotto 1.06.2023, czwartek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
-
Przed "lex Tusk" chroni tylko tajemnica spowiedzi. Sędzia Markiewicz o "ruskich metodach" PiS. "Widzę ciemność!"
- Rosja pracuje nad podważeniem jedności UE i NATO w każdym kraju. "Poważne zagrożenie"
- Adopcja prenatalna - urodzę dziecko, które powstało z komórek innej pary
- Joe Biden przewrócił się podczas ceremonii w Akademii Sił Powietrznych. Żołnierze pomogli mu wstać
- "Protuskowa" komisja PiSu i kłótnia o Giertycha. "Ja dostaję piany"
- Kultura uczy nas, że to, co ważne, jest w głowie. Czym jest zatem intuicja?