Dziennikarze: To ministerstwo wprowadziło nas w błąd ws. zamykania kopalń

"Na spotkaniach zorganizowanych z ramienia Ministerstwa Aktywów Państwowych słyszeliśmy o tragicznym położeniu górnictwa na Śląsku i pilnym planie restrukturyzacji" - napisali we wspólnym oświadczeniu dziennikarze zajmujący się tematem górnictwa.
Zobacz wideo

Na początku tygodnia media podały nieoficjalne informacje o planach wygaszania polskiego górnictwa, m.in. likwidacja kopalni Ruda (w której skład wchodzą Ruchy Halemba, Pokój i Bielszowice) oraz kopalni Wujek. Jacek Sasin szybko zdementował te doniesienia. Ze strony ministerstwa miały pojawić się nawet zarzuty o to, że media sieją panikę i podają wyssane z palca wiadomości.

Jak jednak twierdzi reporterka TOK FM Daria Klimza, źródłem tych doniesień było... samo ministerstwo. Zostały one przekazane dziennikarzom w czasie nieoficjalnych spotkań z przedstawicielami resortu w Warszawie i Katowicach.

Cały tekst Darii Klimzy o "rozgrywkach ministra" >>>

Dziennikarze, którzy zajmowali się tematem likwidacji kopalń, czują się pokrzywdzeni z powodu wprowadzenia ich w błąd i narażenia na zarzuty nierzetelności. Wspólnie wydali oświadczenie, w którym piszą: "Stanowczo sprzeciwiamy się praktykom jakich doświadczyliśmy ze strony przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jako przedstawiciele środków masowego przekazu, mamy wrażenie, że staliśmy się przedmiotem manipulacji".

Sygnatariusze oświadczenia tłumaczą, że na spotkaniach z przedstawicielami MAP wyraźnie słyszeli o "pilnym, bolesnym planie restrukturyzacji". 

"To nieprawda, że nie było projektu zamykania kopalń Ruda i Wujek. I to nieprawda, że to media wykreowały plan zamykania kopalń. Stwierdzenia MAP w tej sprawie są dla nas krzywdzące. Wykonujemy rzetelnie swoją pracę i nie produkujemy fake newsów" - podkreślają.

Pod oświadczeniem podpisali się Karolina Baca Pogorzelska, Wojciech Jakóbik, Daria Klimza Magdalena Graniszewska, Marcin Iciek, Kamila Wajszczuk, Jacek Madeja, Tomasz Czoik, Paweł Pawlik, Marta Mosiołek oraz Edyta Czekaj.

TOK FM PREMIUM