Rzecznik rządu: Kwestia kwarantanny na terenie kraju dla osób powracających jest brana pod uwagę

W tej chwili Rządowy Zespół j Zarządzania Kryzysowego jeszcze nie zarekomendował kwestii przywrócenia obowiązkowej kwarantanny na terenie kraju dla osób powracających z zagranicy, natomiast taki wariant jest brany pod uwagę - poinformował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz wideo

W piątek odbyło się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Rzecznik rządu Piotr Müller na konferencji prasowej poinformował, że wśród tematów była kwestia powrotów Polaków z innych krajów europejskich. - W tej chwili rządowy zespół jeszcze nie zarekomendował kwestii przywrócenia obowiązkowej kwarantanny na terenie kraju dla osób powracających z zagranicy, natomiast taki wariant jest brany pod uwagę - powiedział.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje listę państw, które są obciążone największym ryzykiem, jeżeli chodzi o możliwość zakażenia. Natomiast w tej chwili jeszcze nie obowiązują żadne restrykcje pod kątem kwarantanny dla osób powracających z tych krajów. Z tym zastrzeżeniem, że przewidujemy, że taka możliwość może pojawić się, jeżeli okaże się, że w tych krajach faktycznie sytuacja się pogorszyła - poinformował rzecznik rządu.

Zwrócił się też z apelem do właścicieli i kierowników sklepów i restauracji, by przypominali klientom o obowiązujących w związku z epidemią koronawirusa obostrzeniach. Przypomniał też o możliwości instalacji w telefonie aplikacji ProteGo Safe.

Rzecznik rządu poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że na obradującym tego dnia rządowym zespole zarządzania kryzysowego omówiono kwestie związane z przywróceniem normalnego funkcjonowania szkół po okresie zamknięcia spowodowanego epidemią koronawirusa.

- Zostaną przygotowane szczegółowe wytyczne dla poszczególnych placówek oświatowych, ale również pewne warianty w zakresie podejmowania decyzji, na przykład co do potencjalnego ograniczenia kształcenia w tych miejscach, w których pojawiłyby się poszczególne ogniska zakażeń - powiedział Müller.

Koronawirus w Polsce

W piątkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 657 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. To oznacza, że pobity został rekord z czwartku, kiedy nowych zachorowań było 615.

Najwięcej zachorowań w piątek odnotowano w województwie śląskim (227) i mazowieckim (104). Kolejne przypadki dotyczą województw: małopolskiego (77), wielkopolskiego (59), dolnośląskiego (35), łódzkiego (30), podkarpackiego (28), lubelskiego (20), kujawsko-pomorskiego (17), pomorskiego (15), opolskiego (13), lubuskiego (11), warmińsko-mazurskiego (9), podlaskiego (6), zachodniopomorskiego (4) i świętokrzyskiego (2).

Oprócz tego, resort poinformował o śmierci kolejnych siedmiu osób zakażonych COVID-19. To pacjenci w wieku od 59 do 91 lat, między innymi z Krakowa, Siedlec i Radomia.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM