Na Ochocie rozpoczęły się obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego

Od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez pułkownika Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego rozpoczęły się dzisiejsze obchody 76. rocznicy powstania.
Zobacz wideo

To była największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie.

W uroczystości na Starej Ochocie wzięli udział powstańcy, kombatanci, władze stolicy, przedstawiciele rządu i mieszkańcy. 

W tym roku - przez epidemię koronawirusa - uroczystości są bardziej kameralne - na wiele z nich obowiązują zaproszenia, więc organizatorzy zachęcają do śledzenia transmisji online.

Jak co roku najważniejsi jednak są powstańcy i ich wspomnienia. - To było coś fantastycznego, przede wszystkim ludzie wylegli na ulice. To było naprawdę wzruszające, jak w każdym oknie ukazała się flaga biało-czerwona. Czekaliśmy na ten dzień cały okres okupacji. I tego dnia, żyliśmy ogromną nadzieją, że to powstanie przyczyni się do całkowitego wyzwolenia Warszawy w ciągu kilku dni. Niestety prawda była inna - wspominają Jerzy Mindziukiewicz i Bogdan Bartnikowski.

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie godzina W - wtedy o godz. 17 w mieście zawyją syreny, a miasto na chwilę się zatrzyma.

Wieczorem na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonie ogień. Będzie się palił 63 dni - tyle trwało powstanie.

DOSTĘP PREMIUM