Szumowski zapowiada większe obostrzenia dla niektórych powiatów. Nowe regulacje dotyczą 19 regionów

Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Zobacz wideo

Jak poinformował szef resortu zdrowia, największe wzrosty w ciągu ostatnich dwóch tygodni zostały odnotowane w 19 powiatach.  - W związku z tym chcemy w tych powiatach wprowadzić z powrotem pewne obostrzenia i rygory, a w powiatach, które mają nieco mniej [zakażeń - red.] te rygory w mniejszym zakresie i w mniejszym stopniu. Te czerwone obszary, gdzie jest najwięcej zakażeń (...) tam ten przyrosty niestety występują. To jest w województwie wielkopolskim, małopolskim, łódzkim i śląskim. To jest 9 powiatów i 10 gdzie będą te rygory, ale nieco łagodniejsze. To jest jeszcze województwo podkarpackie - wymieniał szef resortu zdrowia. 

W jakich obszarach zostaną wprowadzone większe rygory? Jak mówił minister, chodzi o te dziedziny, które do tej pory były regulowane rozporządzeniem epidemicznym.  - Czyli organizacja kongresów, wydarzenia sportowe i kulturalne, gastronomia, rzeczy typu wesołe miasteczka czy siłownie, kina sanatoria. Zgromadzenia pozostają bez zmian. To jest jedno z najważniejszych praw obywatelskich. Kościoły i imprezy rodzinne (...), noszenie maseczek w tych powiatach czerwonych po prostu wszędzie. Wracamy do tego, że w przestrzeni publicznej po prostu nosimy maseczkę, pozostałe rzeczy nadal są utrzymane. Oczywiście kluby dyskoteki są zamknięte. Duże imprezy masowe się nie odbywają - wymieniał Łukasz Szumowski oraz zaapelował, by cała Polska "otrząsnęła" się z atmosfery beztroski oraz o zachowanie reżimu sanitarnego. 

Jak doprecyzował potem wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, najważniejsze zmiany, które zostaną przekazane do konsultacji to: obowiązek noszenia masek, ograniczenie liczby pasażerów w komunikacji (do 50 proc. miejsc siedzących w strefie czerwonej), ograniczenia liczbie uczestników m.in. wesel (w czerwonej strefie do 50 osób, w strefie żółtej do 100). - Szczegóły będą dostępne w rozporządzeniu, którego projekt będzie dostępny na stronie resortu zdrowia - przekazał Cieszyński. 

Nowe ograniczenia dla powiatów mają obowiązywać od soboty.  

Jak podkreślał już wcześniej Łukasz Szumowski, sytuacja w powiatach ma być poddawana bieżącej analizie, a widoczne trendy mają być podstawą podejmowanych decyzji. Działania są konieczne, by sytuacja epidemiczna w kraju wróciła do stabilnego stanu - dodał Szumowski.

Koronawirus w Polsce. Działania regionalne

O możliwości wprowadzenia obostrzeń min. Łukasz Szumowski mówił już wcześniej. - W związku z tym będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek - zapowiedział w opublikowanej dziś przez PAP rozmowie. Poinformował, że powiaty, gdzie będą większe restrykcje zostaną podzielone na dwie kategorie: z większymi i mniejszymi obostrzeniami. Będzie to zależne od skali wzrostu zachorowań. - Pamiętajmy, że mamy 380 powiatów w Polsce, więc ta liczba 20 to nie jest nawet 10 procent - zaznaczył.

DOSTĘP PREMIUM