Henryk Wujec nie żyje. Legendarny działacz opozycji PRL miał 79 lat

Henryk Wujec, działacz opozycji PRL i uczestnik obrad Okrągłego Stołu, od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą. Legendę "Solidarności" żegnają politycy, działacze i dziennikarze.
Zobacz wideo

Henryk Wujec, działacz opozycji PRL od miesięcy zmagał się z ciężką chorobą. O jego śmierci poinformowała w mediach społecznościowych Janina Ochojska. 

Henryka Wujca pożegnał także Tomasz Siemoniak. "Trudno się pogodzić z wiadomością o śmierci Henryka Wujca. Najbardziej zajęty, a zawsze był zajęty, znajdował czas na rozmowę. Otwarty, mądry, odważny. Wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny. Cześć Jego Pamięci!" - napisał na Twitterze. 

Wujca pożegnał także minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. 

Były minister administracji i cyfryzacji Michał Boni z kolei podziękował Wujcowi m.in. za "odwagę najwyższej próby". "Bez Ciebie nie byłoby wielu z nas.....Wędruj tam spokojnie swoim starym szybkim krokiem..." - napisał w mediach społecznościowych. 

Dobroć, uczciwość, madrość i skormność Wujca wspominał z kolei Tomasz Sekielski

O dużej stracie dla życia publicznego napisała posłanka KO Barbara Nowacka. "Legenda i nieustające zaangażowanie" - napisała. 

Wujca pożegnał także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Opozycjonistę wspominał jako "człowieka wielkiego serca i żelaznego charakteru". 

Henryk Wujec zmagał się z ciężką chorobą

Henryk Wujec od miesięcy zmagał się z ciężką chorobą. W ostatnim czasie stan Wujca się pogorszył. W czwartek 13 sierpnia przyjaciele zorganizowali w Warszawie mszę w jego intencji. "Jeśli jesteście stacjonarnie lub przejazdem w tym dniu w Warszawie, to zapraszamy do wspólnej modlitwy. Heniu, musisz wygrać!" - pisali znajomi Henryka Wujca z Unii Demokratycznej. 

Mimo choroby Wujec oddał głos w pierwszej turze wyborów prezydenckich 28 czerwca 2020. Tuż przed drugą turą trafił jednak do szpitala w Otwocku. Ponieważ nie wiedział, czy zdąży opuścić placówkę przed wyborczą niedzielą zaapelował o udział w wyborach do innych. "Namówicie kogoś, kto nie chodzi na wybory, aby tym razem poszedł w darze dla mnie, chorego Henryka Wujca, i zagłosował na Trzaskowskiego" - podkreślił. Wujec przez ostatnie 5 lat wspierał i uczestniczył w działaniach ruchów obywatelskich broniących praworządności i demokracji.

Kim był Henryk Wujec?

Henryk Wujec to legenda opozycji PRL. W 1970 roku ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Sześć lat później zaangażował się w pomoc robotnikom z Ursusa represjonowanym za udział w wydarzeniach czerwca 1976. W latach 1976-1977 był współpracownikiem Komitetu Robotników.

Henryk Wujec był jednym z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W 1980 roku wstąpił do NSZZ "Solidarność". Zasiadał we władzach krajowych i mazowieckich związku.

Opozycjonista był internowany m.in. od 13 grudnia 1981 do września 1982 oraz więziony. W latach 1988-1990 sprawował funkcję sekretarza Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie. 

W 1989 Henryk Wujec brał udział w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. pluralizmu związkowego.

Następnie był posłem na sejm z ramienia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności. W rządzie Jerzego Buzka pełnił funkcję wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi. W 2010 roku został doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych. Dwa lata później został powołany w skład Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a w 2013 w skład Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

TOK FM PREMIUM