Konfederacja, Kukiz'15 i Razem przeciw podwyżkom dla parlamentarzystów. Bosak: "Wstyd, całkowicie nie do obrony"
Sejm przyjął w piątek zmiany w prawie podwyższające wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie.
Sprawa budzi duże kontrowersje m.in. za moment, w którym zmiany są wprowadzane – wiele osób znajduje się obecnie w trudnej sytuacji finansowej z powodu pandemii.
„Perfect Timing Day: przyznać wielkie podwyżki prezydentowi, rządowi i parlamentowi w rocznicę strajku 1980, w czasie rewolucji u najbliższego sąsiada, w szczycie pandemii, kiedy zaczyna się głęboka recesja” – skomentował na Twitterze Donald Tusk.
Wielu użytkowników Twittera postanowiło wyrazić swoje niezadowolenie dodając do wpisów hasztag #KorytoPlus.
„Wygląda na to, że wróciło #KorytoPlus. Błyskawiczne przejście do drugiego czytania i za moment pewnie uchwalenie. Kukiz’15 jest zdecydowanie przeciw podwyżkom dla posłów i zwiększeniu partyjnych subwencji w szczycie kryzysu gospodarczego” – krytykował Paweł Kukiz.
Kukiz'15 i Konfederacja przeciw
Za przyjęciem nowelizacji głosowała większość posłów PiS, KO i Lewicy (przeciw głosowali członkowie Razem - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Marcelina Zawisza, Magdalena Biejat, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny, Paulina Matysiak i Adrian Zandberg) oraz PSL. Przeciwni byli za to posłowie Konfederacji i Kukiz’15.
„O ile o podwyższeniu pensji niektórych urzędników (np. ministrów i wiceministrów) można rozmawiać to zaproponowanie *teraz* podwyżki subwencji dla partii aż o połowę, przy obecnej, gigantycznej dysproporcji między partiami, jest całkowicie nie do obrony. Wstyd dla POPISLDPSL!” – skomentował na Twitterze Krzysztof Bosak.
O tym, że chociaż zwiększenie zarobków polityków to dobry pomysł, jednak przedstawiony w fatalny sposób, mówił w TOK FM prof. Sławomir Sowiński.
Przyjęte przez Sejm zmiany wiążą wysokość wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie nie jak dotychczas z kwotą bazową corocznie określaną w ustawie budżetowej, ale z wynagrodzeniami sędziów Sądu Najwyższego.
Podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN w danym roku stanowi przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego (w drugim kwartale 2019 r. kwota ta wyniosła 4839,24 zł). Dla obliczenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN przyjmuje się wielokrotność tej podstawy z zastosowaniem mnożnika 4,13.
-
W co gra Duda w sprawie "lex Tusk"? Prawnik łapie się za głowę: Ekwilibrystyka. Nie potrafię się doszukać logiki
-
"Lex Tusk" to dopiero początek? Strach może popchnąć Kaczyńskiego "do najgorszych rzeczy"
-
Śmierć ciężarnej Doroty z Nowego Targu. "Tam, gdzie aborcja jest nielegalna, pacjentki umierają w szpitalach"
-
Andrzej Duda przehandlował podpis za stołki? "Sprawa ma drugie dno"
-
To nie był dobry tydzień PiS. "Przerzucają się winą jak gorącym kartoflem. To będzie narastać"
- Hanna Machińska Człowiekiem Roku 2023 "Gazety Wyborczej"
- Wielka rakieta "buuu" - przeleciała. I podniosłość obrad Rady Miejskiej [613. Lista Przebojów TOK FM]
- Zaskakujące biografie, bohaterstwo i tragedie. Ciąg dalszy historii wokół polskich samolotów wojskowych
- Nowelizacja Dudy naprawi "lex Tusk"? Prawnik nie ma złudzeń. "To farsa"
- Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. prawa łaski. "Wyłączna kompetencja prezydenta"